Zainteresowanie street artem i muralami zaprowadziło mnie do więzienia na Montelupich.
Na ścianach przedstawiona jest historia ucieczki Stanisława Marusarza (przedwojennego wicemistrza świata w skokach narciarskich), który trzymany był na Montelupich przez Niemców w 1940 roku. Marusarz był inicjatorem i autorem planu ucieczki, która jako jedyna w tym więzieniu zakończyła się sukcesem. Mural pokazuje jak wychodzi przez okno swojej celi na I piętrze.  Malunek powstał w czerwcu 2014 r. w ramach projektu „Dramat Wolności”. Namalował go Kamil Kuzko asystent na krakowskiej ASP a koordynatorem projektu był prof. Zbigniew Bajek również z ASP. A wszystko zaczęło się w 2008 r., gdy obaj panowie poprosili, aby internowano ich na całą dobę w opuszczonym więzieniu w Łęczycy, gdzie w czasach PRL-u zamykano działaczy „Solidarności”.
W areszcie powstał jeszcze jeden mural w sali pingpongowej. Autorami są Kamil Kuzko i Artur Kapturski.
W areszcie przy Montelupich znajduje się około 700 osadzonych a rocznie przez ten zakład karny przewija sie około 5000 osób.

Ciekawostka

Kupiecko-bankierska rodzina Montelupi przybyła do Polski a konkretnie do Kleparza (zwanego wcześniej Florencją) w połowie XVI w. z miasteczka Motelupo k. Florencji. Sebastian prowadził sprawy finansowe Zygmunta III Wazy a od 1618 r. był burgrabią Zamku Królewskiego na Wawelu. Karol był od 1632 r. dożywotnim dyrektorem poczty polskiej. Rodzina Montelupi spolonizowała się już w XVII w., przyjmując polski odpowiednik swojego włoskiego nazwiska i Montelupi stali się Wilczogórskimi, herbu Montelupi.

***

W ramach XV Podgórskich Dni Otwartych Dni wylądowałam w Areszcie Śledczym w Podgórzu. Możesz zobaczyć jak było za kratami.

Pozdrowienia z więzienia