13 września AD 2015 roku zagłębiłyśmy się z Nicole w labiryncie Leona Tarasewicza. Na 200 m2 artysta stworzył obraz 3D składający się z pasiastych kolumn i ich zwielokrotnionych odbić w lustrach. To było niesamowite! Z zewnątrz instalacja z metalowymi przyporami wyglądała jak ogrodzenie placu budowy. Ale to był zamierzony efekt! Artysta chciał, aby z zewnątrz wyglądało to szorstko i chropowato, a eksplozja kolorów miała nastąpić w środku. Potwierdzamy! aż szkoda było nam wychodzić z tej oszałamiająco barwnej instalacji.

Leon Tarasewicz to polski malarz białoruskiego pochodzenia, urodził się w 1957 r. w Waliłach, które uznaje za główny punkt na mapie świata.
Jego obrazy to raczej abstrakcje, regularnie skomponowane, wypełnione powtarzającymi się motywami np. pnie drzew, bruzdy przeoranych pól, ptaki krążące nad ziemią. Artysta nie przynosi do galerii dzieła gotowego, tylko realizuje je na miejscu malując bezpośrednio na ścianach sal wystawowych, zamalowując je od góry do dołu, wraz ze znajdującymi się w tych salach elementami np. piec, przewody elektryczne itp. W większości „obrazy” artysty powoływane są do istnienia tylko na moment, na czas konkretnego przedsięwzięcia . Tarasewicz wychodzi z galerii w istniejące przestrzenie, adaptuje elewacje budynków, chodniki, place, miasta… Efekty jego prac możecie obejrzeć na tej stronie a także tutaj Dywan na Dworcu Gł. Życzę kolorowego oglądania.

Bronisław Chromy. Rzeźbiarz, medalier, malarz, rysownik, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, uczeń Xawerego Dunikowskiego. Artysta w swoich pracach opiera się na tematyce historycznej, muzycznej, kosmologicznej i animalistycznej. Wśród niezwykłych rzeźb w Krakowie znajdują się smok wawelski, owieczki przed Akademią Rolniczą, pomnik psa Dżoka.

Bronisław Chromy (1925 – 2017) twórca niesamowitych rzeźb, część z nich możecie zobaczyć w autorskiej galerii artysty w Parku Decjusza.

Labirynt i Chromy