Gniazda wikłaczy socjalnych (social weaver)

Jedliśmy lunch pod takim gniazdem, ale na szczęście nie spadło nam na głowy.
Takie gniazdo może być domem dla 500 ptaków i ważyć do jednej tony. Te konstrukcje wytrzymują dziesiątki lat. Mieszka się tam podobnie jak w domu pod strzechą, jest chłodno latem i ciepło zimą. Komory gniazd nie są połączone ze sobą, każde wejście prowadzi do mieszkania jednej pary z ich dziećmi. Wikłacze socjalne, pomagają sobie w wychowaniu piskląt, ptaki z poprzednich miotów udzielają się w wyżywieniu młodszych braci i sióstr. Ulubionymi drzewami do budowy gniazd są akacje erioloba i drzewa kokerboom. Wikłacze mieszkają w gniazdach przez cały rok i składają w nich jaja po zakończeniu pory deszczowej.
Jeśli planujesz lepiej zbadać gniazda wikłaczy, uważaj na kleszcze żyjące w piachu pod drzewami akacji. Socjalne wikłacze są wielkości jaskółki i łatwo je rozpoznać po czarnej brodzie, niebieskoszarym dziobie i skrzydłach wyglądających jak rybie łuski. Gniazda można spotkać w południowej Kalahari i w większości miejsc w Namibii.

Dassie z RPA

Taaaa, to szczególne zwierzę, zasługuje na kilka słów opisu.

Dassie, czyli góralek przylądkowy jest zwierzęciem bardzo szczególnym, przede wszystkim ze względu na budowę anatomiczną swego ciała. Mózg góralka przylądkowego przypomina budową mózg słonia. Jego żołądek ma budowę podobną do budowy żołądka konia. Struktura tylnych kończyn zbliżona jest do struktury tylnych kończyn tapira. Górne uzębienie jest podobne do górnego uzębienia nosorożca a dolne przypomina uzębienie hipopotama. Kły tego ssaka przypominają kły słonia. Zoologowie porównują ogólną budowę ciała góralka do budowy ciała słonia lub konia. Podobnie jak słonie mają doskonałą pamięć. Nieźle…
Więcej o Afryce możesz przeczytać TUTAJTUTAJTUTAJTUTAJTUTAJTUTAJTUTAJTUTAJTUTAJTUTAJ i TUTAJ.

we wrześniu w 2009 roku w RPA i Namibii

Namibia, czyli jak nauczyłam się toastów w 12 językach i jeździłam na sandboardzie…