Ależ to była podróż! Tysiące kilometrów samolotem, setki kilometrów samochodem, skuterem, na desce i na butach… Dzięki Simina & Paweł 🙂 Było cudnie! We will come back! Soooon…

19 ciekawostek o Seattle

 1. Nazywane jest Szmaragdowym Miastem (Emerald City).
 2. Jednym z symboli miasta jest wieża widokowa Space Needle. Jest ona pozostałością po Targach Światowych z lat 60-tych ubiegłego wieku. Ma 185 metrów i na szczycie zwieńczona jest latającym spodkiem. W spodku mieści się restauracja, z której można podziwiać panoramę miasta.
 3. W Seattle urodził się Jimi Hendrix.
 4. Rozgrywała się tu akcja wielu filmów np. Bezsenność w Seattle z Meg Ryan i Tomem Hanksem.
 5. Od granicy z Kanadą dzieli je tylko 174 km.
 6. Nazwa miasta pochodzi od zniekształcenia imienia Si’ahl, wodza okolicznych plemion indiańskich. Osadnicy nazwali go Chief Seattle.
 7. Najbardziej deszczowe miasto w Stanach. Mit. Byliśmy 2 tygodnie i kropiło tylko raz.
 8. Początkiem rozwoju miasta był przemysł drzewny. Najpierw powstały tartaki, a później rozpoczęto budowę drewnianych statków.
 9. 4 kwietnia 1975 roku w Seattle pojawił się Microsoft powodując zdecydowane przyspieszenie w każdej dziedzinie. Wcześniej jego twórca, Bill Gates, dla swojej szkoły napisał program, który przydzielał studentów do konkretnych grup zajęciowych. Zmodyfikował kod tak, by program przydzielił go do grup z dużą ilością dziewczyn… Blog Billa można poczytać TUTAJ.
 10. W Seattle jest też Amazon.
 11. Symbolem przeszłości jest podziemne miasto powstałe na skutek osiadania domów i podniesienia poziomu chodników o jedno piętro w górę. W efekcie powstały całe ciągi piwnic, w których teraz działają liczne kafejki i restauracje. Bardzo klimatyczne miejsce!
 12. „Słynna” fasada oblepiona gumami do żucia. Prawdopodobnie gumy zaczęli tam przyklejać widzowie czekający w długiej kolejce po bilety do pobliskiego teatru awangardowego. Od tamtej pory ściana stała się swoistym dziełem sztuki… Nasi wysłannicy w Seattle powiedzieli, że gumowa ściana została zlikwidowana, czyli wyczyszczona w grudniu 2015 roku.
 13. Na przełomie lat 80. i 90. w mieście narodziła się nowa muzyka. Niechlujnie ubrani w flanelowe koszule, niemodni i nieuczesani zaczęli grać brudną muzykę rockową tzw. grunge (brud, syf). Wśród nich pojawił się młody geniusz Kurt Cobain. A potem Nirvana. A potem płyta Smells Like Teen Spirit. Krążek sprzedał się dotąd w ponad 30 milionach sztuk.
 14. Soundgarden Pearl Jam – też są z Seattle.
 15. Kolebka Boeinga.
 16. Kolebka sieci Starbucks.
 17. Miasto jest umiejscowione na wzgórzach, nad zatoką i w pobliżu czynnych wulkanów Mount St. Helens i Mount Rainier .
 18. Guitar Tornado to instalacja złożona z ponad 500 instrumentów, głównie gitar, nazywana tak ze względu na swój kształt. Niektóre z gitar posiadają specjalne, sterowane komputerowo przystawki, które sprawiają, że całość może grać zaprogramowane melodie. Tę rzeźbę znaleźć można w Experience Music Project Museum w Seattle a budynek zaprojektował nasz ulubiony architekt niejaki Frank Ghery.
 19. Akcja filmu 50 twarzy Greya dzieje się m. in. w Seattle…

35 ciekawostek o Hawajach

 1. Należy pamiętać o panującym na Hawajach zakazie wwozu świeżych owoców, warzyw, kwiatów ciętych, doniczkowych, nasion, piasku, gleby, cebulek, grzybów, żywych zwierząt – ma to zapobiec rozprzestrzenianiu się niepożądanych gatunków.
 2. W dniu 16 maja 2014 roku Godzilla zniszczył hotel Hilton na Hawajach. „Zniszczenie” odbyło się w trakcie premiery najnowszego filmu Godzilla. Otwarty w roku 1968 Hilton Hawaiian Village Waikiki Beach Resort, przy którym w lipcu 2013 r. kręcono sceny z filmu, został zburzony oczywiście cyfrowo. Charakterystyczny tęczowy mural nadał obiektowi przydomek Rainbow Tower.
 3. Prawie wszystkie żyjące tutaj ptaki, kwiaty i owady są unikatowe dla tego regionu i nie występują nigdzie indziej na świecie. Ze względu na dużą odległość od stałego lądu nie występują tu także żadne jadowite węże.
 4. W tzw. Aloha Friday biznesmeni i urzędnicy mogą zamiast oficjalnych strojów założyć słynną Aloha Shirt.
 5. Aloha to słowo pochodzenia prapolinezyjskiego oznaczające miłość.
 6. Na Hawajach mieszka 1,3 mln ludzi, ale ze względu na strategiczne położenie, 1,3% ludności wyspy stanowi personel militarny.
 7. Kauai nazywana jest Wyspą Ogrodów. Przyjeżdża na nią bardzo mało turystów. Nie ma tu autostrad, supermarketów ani wysokich budynków. Lokalne prawo zabrania budować budynków wyższych niż palma kokosowa… Potwierdzam i zapraszam na nasze Kauai 2018.
 8. Na zachodzie wyspy Kauai znajduje się tak zwane wybrzeże Na Pali, uważane za jeden z cudów natury. Wzdłuż wybrzeża prowadzi jeden z najbardziej widokowych szlaków na świecie. Porośnięte bujną zielenią klify wpadają do błękitnego oceanu, tworząc niepowtarzalną scenerię. Nie można tu dotrzeć samochodem, tę cześć wyspy można oglądać z helikoptera za kilka setek USD. Polecam zwłaszcza helikoptery bez drzwi, które zagwarantują połączenie podekscytowania i adrenaliny, kiedy to miejscowy pilot uprze się że musisz zobaczyć wodospad z bliska… Można tu też dotrzeć wybierając 20 km trekking.
 9. Big Island jest niesamowita, jest tu 13 rożnych stref klimatycznych, od pustyń po zimowe krajobrazy. Zimą można tu nawet jeździć na nartach, jest aktywny wulkan, wspaniałe obserwatorium astrologiczne a nocą można nurkować z mantami.
 10. Bezpośrednio nad miastem Honolulu świeci gwiazda Arcturus.
 11. Na plaży Waikiki znajduje się posąg hawajskiego sportowca Duka Kahanamoku.
 12. W zachodniej części Kauai znajduje się olbrzymi kanion, głębokością i formami przypominający Grand Canyon z Arizony. Jest to jedna z większych atrakcji turystycznych Hawajów, aczkolwiek nie ma tam zbyt wielu turystów. Kanion ciągnie się przez około 30 kilometrów i ma do 1 km głębokości.
 13. Na północnym stoku wulkanu Haleakala znajduje się droga do miejscowości Hana. Na odcinku 30 kilometrów ma ona ponad 600 zakrętów i przechodzi przez 120 mostów
 14. Mauna Kea to aktywny wulkan i zarazem najwyższa na świecie góra. Ponad powierzchnię oceanu wystaje zaledwie 4 000 m, ale od podstawy ma ponad 10 000 m, czyli więcej niż Mount Everest.
 15. Pali Lookout – niedaleko Honolulu znajduje się punkt widokowy, który Mark Twain określił jako najpiękniejszy widok na ziemi.
 16. Alfabet hawajski składa się  z 12 liter.
 17. Filmowcy – bardzo upodobali sobie Hawaje. Kręcono tu Avatara, Poszukiwaczy zaginionej Arki, Jurassic Park. Zdjęcia do filmów tworzone były na Kauai i północnej części Oahu, Lost – na Oahu, Pearl Harbour – na Oahu, Blue Hawaii z Elvisem Presleyem – w Coco Palms Resort na wschodnim wybrzeżu Kauai. Soul Surfer – oparta na faktach historia trzynastoletniej surferki, która traci rękę po ugryzieniu przez rekina, ale dzięki silnej woli i miłości jaką darzą ją najbliżsi udaje jej się wrócić do sportu. Bethany Hamilton, której ta historia dotyczyła naprawdę, zagrała w filmie jako statystka. Film kręcono na wyspach Kauai i Oahu. Spadkobiercy – George Clooney wciela się w rolę spadkobiercy wielkiej fortuny na Hawajach, a po wypadku żony sam musi zająć się wychowaniem swoich córek. Akcja toczy się na wyspach Kauai i Oahu, 50 pierwszych randek – historia ma miejsce na Oahu. Adam Sandler każdego roku spędza swoje wakacje w Honolulu i spaceruje ulicami wśród tłumu turystów. Piratów z Karaibów nakręcono na trzech hawajskich wyspach Maui, Molokai i Oahu.
 18. Długa izolacja od świata pozwoliła Hawajczykom na stworzenie własnej medycyny i sposobów leczenia różnych chorób. Godnym polecenia jest skorzystanie z tradycyjnego masażu zwanego Lomilomi. Wykonuje się go przy pomocy nie tylko dłoni, ale i całych rąk i nóg. Stosuje się podczas niego też okłady z ciepłych kamieni wulkanicznych. Istnieją odmiany tego masażu przeznaczone dla niemowląt i ludzi dorosłych, a jego pierwotnym zadaniem było wzmacnianie organizmów  wojowników i leczenie ich po walkach. Hawajczycy wierzą w uzdrawiający dotyk drugiej osoby.
 19. Kiedy na wyspie witani i żegnani są goście, otrzymują oni naszyjniki z kwiatów Lei. Do każdej z siedmiu wysp przypisany jest określony kolor i gatunek kwiatu.
 20. Tradycyjny taniec hula jest tańcem świątynnym. Hula tańczyły osoby młode, które nie założyły jeszcze własnych rodzin. Taniec ten tańczono, by wprowadzić się w trans i czerpać mądrość od bogów. Od dziewiętnastego wieku istnieje też rozrywkowa forma tego tańca, którego można się nauczyć podczas pobytu na wyspach. Hula headquarter.
 21. Lanai – Wyspa Ananasowa. Cała główna zabudowa i drogi budowane były tu na potrzeby firmy Jamesa Dole’a potentata ananasowego. Na początku XX wieku Dole kupił wyspę na własność i zaczął budować na niej siedzibę swojej firmy i plantacje ananasów. Na Lanai mamy największy na świecie labirynt z rosnących ananasów.
 22. Molokai. Atrakcją tej wyspy są najwyższe na świecie klify, które powstały po wybuchu wulkanu 1, 5 mln lat temu, podziwiać je można w filmie Jurassic Park III.
 23. Ni’ihau, Hawajczycy nazywają ją Zakazaną Wyspą, ponieważ należy do rodziny Robinsonów a nieproszeni goście nie mają na nią wstępu. Robinsonowie zbili majątek hodując na wyspie bydło i owce. Obecnie ich dochody pochodzą też z turystyki. Właściciele wyspy organizują dla swoich gości i turystów wycieczki, loty helikopterem i polowania, za które trzeba słono zapłacić a pobyt trwać może tylko jeden dzień
 24. Honolulu jest bardzo zaludnione, na 1 km2 mieszka ponad 5000 mieszkańców.
 25. Kilkugodzinna obrona zatoki Pearl Harbour jest dla Amerykanów tym, czym obrona Westerplatte dla Polaków.
 26. W listopadzie odbywa się w Kona na Wielkiej Wyspie Festiwal Kawy (Kona Coffee Cultural Festival).
 27. Keihanaikukauakahihuliheekahaunaele to nazwisko pani z Honolulu.
 28. Japończycy stanowią po białych mieszkańcach Hawajów, największa grupę etniczną Oahu, ponad 13%, reszta to Azjaci i rdzenni Hawajczycy.
 29. W hotelach pierwsze dwa, trzy piętra, to parkingi. Budowanie ich pod ziemią jest niemożliwe z powodu wulkanicznego i skalistego podłoża.
 30. Bożena Jarnot jest honorowym konsulem Polski na Hawajach.
 31. Barack Hussein Obama – urodził się w sierpniu 1961 roku w Honolulu.
 32. Na Waikiki w latach 20. i 30. XX wieku przywieziono piasek z jednej z plaż w Kalifornii.
 33. Koło Honolulu znajduje się szklana plaża / Glass Beach, która powstała w miejscu dawnego dzikiego wy­sy­pi­ska śmieci. Szklany piasek po­wsta­ł z roz­bi­tych bu­te­le­k ob­ra­ca­nych, roz­drab­nia­nych i wy­gła­dza­nych przez fale.
 34. Stan ma 137 wysp, z czego tylko 8 jest zamieszkanych: Hawaii, Oahu, Kauai, Molokai, Lanai, Maui, Niihau i Kahoolawe.
 35. Dewizą stanu Hawaje jest: Życie kraju trwa w sprawiedliwości.

14 ciekawostek o Vancouver

 1. Znajduje się tu 180 parków, z których najbardziej znany to Park Stanleya. Zajmuje prawie 405 ha powierzchni i jest największym parkiem miejskim w Kanadzie. Rośnie tu około pół miliona drzew i  znajduje się tam ogromna kolekcja indiańskich totemów.
 2. Miasto znane jest z organizacji pokazów sztucznych ogni nad zatoką English Bay. Biorą w nim udział cztery państwa (wybrane spośród wszystkich państw świata). Focie z 2015 roku TUTAJ.
 3. Słynie z wielu mostów, także wiszących. Najbardziej znane to Lions Gate Bridge i Capilano, który huśta się pod stopami. Most ma 136 m długości i zawieszony jest na wysokości 70 m. Jeśli nie masz lęku wysokości to oglądaj TUTAJ.
 4. 30 % populacji całej aglomeracji Vancouver liczonej na 2,1 mln mieszkańców stanowią chińczycy, którzy przybyli tu wraz z budową kolei w Kanadzie.
 5. Vancouver do 2020 roku chce stać się jednym z najczystszych i ekologicznych miast na świecie. By zrealizować ten plan władze miasta chcą zadbać o ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, a także w 100% przetwarzać odpady. Część z nich ma być wykorzystana przy budowie nowych dróg. Jednym z rodzajów odpadów sprawiających największe problemy przy recyklingu jest plastik. Jedna z firm z Toronto próbuje opracować technologię pozwalającą przekształcać plastik jeden ze składników mieszanki do budowy dróg. Składa się ona z tzw. wosku, do którego dodaje się około 20 procent asfaltu pozyskiwanego ze starych nawierzchni. Do tej pory mieszankę tę zastosowano na kilku ulicach miasta i jak na razie sprawuje się doskonale.
 6. W 2010 r. odbyła się w Vancouver Olimpiada Zimowa. False Creek – dzielnica Vancouver, w której stanęła jedna z dwóch wiosek olimpijskich – nie została wybrana przypadkowo. Zaniedbaną dotychczas część miasta przekształcono w nowoczesną, ekologiczną dzielnicę mieszkaniową.
 7. Vancouver zostało uznane za najbardziej przyjazne do życia miasto na świecie.
 8. Meatless Monday, czyli bezmięsny poniedziałek. W Vancouver promują wegetarianizm.
 9. Vancouver to siedziba wiecznej wiosny.
 10. W Vancouver na nartach jeździ się dzień i noc. Nawet szkółki działają całą dobę. Nocne zjazdy są popularne, ponieważ są tańsze i nie ma tłoku. Większość narciarzy woli jednak w nocy spać. Dziwne, bo przecież nocne widoki są tak fantastyczne a miasto widać jak na dłoni…
 11. Grouse MountainCrown Mountain, Mount Seymour to 3 lokalne szczyty górskie 20 minut jazdy samochodem od centrum miasta.
 12. Akcja filmów 50 twarzy Greya i Saga Zmierzch dzieje się m. in. w Vancouver.
 13. W tym mieście powstał Greenpeace.
 14. Medale na Olimpiadzie Zimowej w Vancouver były wykonane między innymi z metali szlachetnych odzyskanych z telefonów komórkowych i komputerów.

***

Więcej Stanów? Proszę bardzo. USA 2018, USA 2017

w grudniu 2014 roku w Seattle, na Hawajach i w Vancouver

Od Seattle do Vancouver przez Hawaje