45 powodów dlaczego warto wybrać się do Berlina

 1. W Berlinie odbywa się najszybszy na świecie maraton.
 2. Niewiele jest miast na świecie, w których odbywałoby się tyle imprez w ciągu jednego dnia. W Berlinie bywa ich nawet 1500. OMG.
 3. Obecny kształt Berlina nadała miastu II wojna światowa. 70% wszystkich zniszczonych w Niemczech budynków mieściło się w Berlinie. Alianckie i radzieckie bombardowania zrównały z ziemią 92% zabudowy. Po podziale miasta władze NRD we wschodniej części odbudowały większość obiektów zachowując ocalałe XIX-wieczne budynki, natomiast w części zachodniej powstała zupełnie nowa zabudowa.
 4. Brama Brandenburska jest wysoka na 26 m, szeroka na 65,5 m i głęboka na 11 m. Środkowy przejazd bramy był zarezerwowany wyłącznie dla członków rodziny cesarskiej oraz ich osobistych gości, aż do abdykacji cesarza Wilhelma II w 1918 roku. Wraz z upadkiem muru, 22 grudnia 1989 roku odbyło się uroczyste otwarcie Bramy Brandenburskiej, w którym uczestniczyło ponad 100 tysięcy osób. Ruch samochodowy na Placu Paryskim przy Bramie Brandenburskiej został zamknięty w 2002 roku.
 5. Reichstag podczas walk o Berlin pod koniec II wojny światowej został całkowicie zniszczony. W latach 1961-1971 został odbudowany przez Paula Baumgartena w nowej formie (bez kopuły) i ponownie przebudowany w latach 1994-1999 pod nadzorem Sir Normana Fostera (więcej projektów Fostera na całym świecie możesz zobaczyć TUTAJ i TUTAJ). Budynek ma 137 m długości, 88 szerokości i 54 m wysokości. Za pomocą dwóch oszklonych wind można się dostać na dach, gdzie znajduje się szklana kopuła o średnicy 38 m, wysokości 23,5 m, masie 1 200 ton i  powierzchni 3000 m2. Kopuła jest ekologicznym projektem, pozwalającym na oświetlenie i wentylację sali plenarnej. Światło dzienne, za pomocą 360 luster jest kierowane w głąb budynku. Lustra te w miarę potrzeb można za pomocą systemu komputerowego przysłaniać i odsłaniać, tak żeby ilość światła była zawsze odpowiednia. Specjalny system wentylacyjny pozwala nie tylko na dopływ świeżego powietrza, ale również na odzyskanie części ciepła. Dodatkowo w otworze kopuły znajduje się instalacja zbierająca wodę opadową. Howk!
 6. Pomnik Holokaustu (Holocaust Mahnmal) znajduje się pomiędzy Bramą Brandenburską i Placem Poczdamskim. Autorem projektu jest Peter Eisenman. Pomnik składa się z 2 711 betonowych kolumn o różnej wysokości – od 20 cm do 4,7 m – ustawionych na placu o powierzchni 19 000 m2. Kolumny tworzą labirynt, w którym ze względu na wąskie przejścia można poruszać się jedynie pojedynczo.
 7. Unter den Linden (Pod Lipami), reprezentacyjna ulica Berlina, biegnie od Pariser Platz do mostu Schlossbrucke i ma 1,6 km długości. Od 1573 roku był to trakt prowadzący z Zamku Berlińskiego na tereny łowieckie w dzisiejszym Tiergarten. Drogę kazał wytyczyć książę elektor Jan Jerzy Brandenburski. Pierwsze lipy zasadzono w roku 1647 na polecenie Fryderyka Wilhelma. Posadzono wtedy 250 drzew na długości 924 metrów. Lipy rosły pierwotnie w sześciu rzędach, z czasem ilość rzędów ograniczono do czterech.
 8. Uniwersytet Humboldta – studiowało tu lub nauczało 29 laureatów Nagrody Nobla. Szacun.
 9. Konigliche Bibliothek (Biblioteka Królewska) zwana Komodą, to część Uniwersytetu Humboldta. Na placu 10 maja 1933 roku hitlerowcy spali książki m.in. Thomasa Manna, Heinricha Heine i Karola Marksa. W roku 1995 wybudowano pod placem pomnik – symboliczną Pustą Bibliotekę, autorstwa Michy Ullmanna.
 10. Lustgarten. Tu była oranżeria, w której w roku 1652 zasadzono po raz pierwszy kartofel na ziemiach niemieckich.
 11. Tiergarten Park to największy park Berlina. Do XVIII wieku był to teren polowań książęcych.
 12. Wyspa Muzeów. Znajdują się tu:
  Muzeum Pergamońskie – Pergamonmuseum – Zbiory Sztuki Starożytnej, Muzeum Azji Przedniej, Muzeum Sztuki Islamskiej
  Stare Muzeum – Alte Museum – Muzeum Egipskie i Antikensammlung
  Muzeum im. Bodego – Bodemuseum – prezentuje sztukę bizantyjską, rzeźbę włoską i niemiecką
  Nowe Muzeum – mieści zbiory sztuki egipskiej (m.in. głowę Nefretete)
  Stara Galeria Narodowa – Alte Nationalgalerie – prezentuje zbiory malarstwa i rzeźby XIX wieku.   W roku 1999 Wyspa Muzeów, jako unikatowy zespól architektoniczny i kulturalny został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. I dobrze, bo się należy!
 13. St. Marien Kirche to jedyny w Berlinie funkcjonujący kościół pamiętający średniowiecze. Był wznoszony od 1370 roku aż do początków XIV wieku. Mieści się w nim fresk Taniec Śmierci z 1485 roku. Dzieło ma 22 metry długości i zostało odkryte w 1860 roku.
 14. Niewidomi mają w Berlinie specjalne przywileje. Tylko dla nich otwarto specjalne berlińskie muzeum dla niewidomych, prezentujące historie oraz najważniejsze problemy, z jakimi borykają się ludzie niewidomi. Muzeum znajduje się w dzielnicy Stegliz na ulicy Rothenburgstraβe. Duża część eksponatów jest przeznaczona do poznania ich poprzez dotyk a opisy wykonano też w języku Braile’a.
 15. W lutym w Berlinie odbywa się Międzynarodowy Festiwal Filmowy.
 16. Wieżę Telewizyjną wznoszono w latach 1965-1969. Ma wysokość 368 m. Architektom z NRD pomagali architekci szwedzcy. Wieżę odwiedza średnio 1,2 mln turystów rocznie. Antena telewizyjna ma 118 m wysokości. Obrót platformy widokowej, w której mieści się Tele-Cafe, w wokół własnej osi trwa 30 minut. Zawieszona jest ona na wysokości 203 metrów. Diameter bazy wieży przy gruncie wynosi 32 metry. Grubość ścian betonowego trzonu wieży wynosi 50 cm. Fundamenty mają 5 metrów głębokości. Wieża zwana jest przez berlińskich smakoszy teleszparagiem.  A ja lubię ją za coś innego. 
 17. Długość granic Berlina wynosi 234 km.
 18. Jeziora berlińskie zajmują powierzchnię 59 km2
 19. Łączna długość rzek i kanałów Berlina wynosi 165 km.
 20. Stolica Niemiec posiada 979 mostów.
 21. Parki i lasy obejmują powierzchnię 160 km2
 22. Przy drogach i ulicach Berlina rośnie 416 000 drzew.
 23. W mieście działa 128 muzeów, 53 teatry, 3 opery, 103 baseny.
 24. Berlin posiada 9 linii metra, 12 linii kolejki podmiejskiej, 7000 taksówek i 26 linii tramwajowych.
 25. W roku 1881 ruszył w Berlinie pierwszy na świecie elektryczny tramwaj.
 26. Szprewa przepływa przez Berlin na odcinku 46 km.
 27. Najszybsza winda w Berlinie działa w wieżowcu Daimler-Chrysler (8,5m/s).
 28. Najstarszym zachowanym mostem w mieście jest Jungfernbrucke z 1698 roku nad kanałem Sprewy.
 29. Niemiecki Bundestag wraz z trzema milionami zwiedzających w roku jest najliczniej odwiedzanym parlamentem świata.
 30. Berlin był stolicą Niemiec w latach 1871 – 1945 oraz od 1991 r. do dziś.
 31. Po II wojnie Światowej w Berlinie istniał wspólny zarząd wojsk okupacyjnych (4 sektory: amerykański, brytyjski, francuski i sowiecki). Przełomową datą był rok 1989, kiedy nastąpiła rozbiórka muru berlińskiego oddzielającego dwa Światy.
 32. W Belinie jest ponad 180 muzeów i galerii sztukito więcej niż w Paryżu i Londynie razem wziętych!
 33. Berlin zajmuje dziewięć razy większą powierzchnię niż Paryż.
 34. Berlińczycy to jakiś specjalny rodzaj człowieka o wyjątkowo rozwiniętej empatii. Jeśli zapytasz o cokolwiek, to nie tylko odpowiedzą, ale masz wrażenie, że chcieliby przychylić ci nieba 🙂
 35. Dla wielbicieli czekolady Ritter Sport. W sklepie firmowym na Französische Strasse 24 jest wszystko, co wielbiciel Ritter Sportów może sobie wymarzyć – czekolady małe, normalne, wielkie, ułożone w metrowe tuby, opakowane w berlińskie pudełka a za 4 euro możesz stworzyć swój własny smak! Jest tu kolorowo i pozytywnie, czyli to co lubimy 🙂
 36. Jeśli chodzisz po Berlinie i nie wiesz czy jesteś w jego wschodniej czy zachodniej części, to możesz spojrzeć na sygnalizację świetlną. Niemcy Wschodnie stworzyły swoje własne sygnalizatory z postacią ludzika Ampelmännchen. Postać została polubiona przez Niemców tak bardzo, że jest na ulicach części wschodniej do dziś. Ampelmännchen doczekał się nawet kilku sklepów oferujących artykuły z jego podobizną.
 37. Jeśli dopadnie Was Mega Wielki Głód i chcecie wrąbać naprawdę wielką porcję to polecam Redo XXLW tym miejscu wszystko jest wielkie: hamburgery, kotlety, żeberka, fryty, piwa i drinki. Zdziwko gwarantowane. Wielkie mięcho, wielkie fryty. Może niezbyt zdrowe, ale czasami i nas Love Zdrove dopada Wielki Głód! Adres: Tempelhofer Damm 227 i mała rada: nie zamawiajcie całej porcji tylko dla 1 osoby – możecie jej nie wrąbać…
 38. Niemcy z turystyki zarabiają aż 280 mld euro rocznie.
 39. Dla fanów piwa: w Berlinie spokojnie, zgodnie z prawem można pić ten zacny trunek w miejscach publicznych.
 40. Niemiecko – Turecki kebab. W Niemczech mieszka obecnie ok. 2-3 mln osób o tureckich korzeniach. Kebab jest tam bardzo popularny, ale różni się znacząco od polskiego kebaba. Przede wszystkim tam częściej mamy do czynienia z baraniną, niż z kurczakiem.
 41. W NYC taksówki są tylko w kolorze żółtym a w  Berlinie tylko w kolorze kremowym.
 42. Podobno zgodnie z prawem w Berlinie można przechodzić na pasach, na czerwonym świetle.
 43. Językoznawcy wywodzą nazwę Berlin od prasłowiańskiego brl oznaczającego bagno lub moczary i podają znaczenie nazwy jako miasto na bagnach. Według hipotezy Reinholda Trautmanna, Berlin jest zniekształconą nazwą Bralin (za czym przemawia m.in. zapis w dokumencie z 1215 r. nazwy miejscowości jako Braline) i pochodzi od nazwy osobowej Bral, czyli skróconej formy słowiańskiego imienia Bratosław.
 44. W bardzo dawnych czasach obszar dzisiejszego Berlina ze względu na dobre połączenia rzeczne był infiltrowany przez Wikingów (a więcej o Wikingach możesz przeczytać TUTAJ).
 45. Aqua Dom. Największe na świecie akwarium cylindryczne znajduje się w hotelu Radisson Blu. Akwarium ma 16 m wysokości, 12 m średnicy i mieści w sobie ponad milion litrów wody! W akwarium znajduje się około 1500 ryb z 50 gatunków.

Berlin część 2 –  TUTAJ.

w październiku 2013 roku

Berlin Multi – Kulti