7 powodów dlaczego warto wybrać się do Londynu

  1. Opactwo Westministerskie począwszy od Wilhelma Zdobywcy w 1066 r. jest miejscem koronacji królów Anglii, z wyjątkiem Edwarda V i Edwarda VIII, którzy nie byli koronowani. Od XIII wieku opactwo jest również miejscem pochówku królów i zasłużonych osób. Spoczywają tu: Maria Tudor, Elżbieta I, a w tzw. Zakątku Poetów można znaleźć grobowce Geoffrey Chaucera i Charlesa Dickensa.  Bilet wstępu obejmuje również muzeum i ogrody opactwa.
  2. Gherkin, czyli popularny korniszon. Budynek zaprojektowany przez sir Normana Fostera stoi na miejscu biurowca Baltic Exchange, zniszczonego 10 kwietnia 1992 roku w wyniku zamachu bombowego IRA. Wieżowiec ma 40 pięter i 180 m wysokości i jest budynkiem ekologicznym. Dzięki zbliżonemu do stożka kształtowi, zmniejszono parcie boczne wiatru i wyeliminowano zjawisko przeciągów na poziomie ulicy, często towarzyszące wysokim budynkom. Podwójna szklana elewacja chroni przed zbytnim nagrzaniem wnętrza latem i zapewnia izolację zimą.
  3. Pisarz Samuel Johnson powiedział: Jeśli jesteś znudzony Londynem, jesteś znudzony życiem.
  4. Tate Modern to jedna z czterech galerii Tate, posiadająca zbiory brytyjskiej i międzynarodowej sztuki współczesnej. Galeria mieści się w budynku, który wcześniej służył jako elektrownia, stąd jego unikalny design. Wstęp do Tate Modern jest bezpłatny.
  5. W Londynie znajduje się przeszło 150 teatrów i 240 muzeów.
  6. Pierwszy bankomat świata pojawił się właśnie w Londynie. Umieszczono go na ścianie banku Barclays w czerwcu 1967 roku.
  7. Londyńska sieć metra to niewiarygodnie rozbudowana struktura, z 270 stacjami i ponad 400 kilometrami linii. Pierwszą  na świecie linię otworzono tu w 1890 roku a pierwszy pociąg metra był ciągnięty przez parowóz i ruszył w 1869 roku. W podziemiach metra temperatura jest przeciętnie o 10 stopni wyższa niż na powierzchni.

London’s Calling – jak śpiewali The Clash