16 powodów dlaczego warto wybrać się do Madrytu 

 1. Najpiękniejszy madrycki widok rozpościera się z dachu Círculo de Bellas. Aby się tutaj dostać, trzeba skorzystać ze znajdującej się w budynku windy. Wejście jest płatne, bilet kosztuje 4 euro i można go kupić w recepcji budynku.
 2. Inną panoramę można podziwiać z tarasu widokowego 100 metrowej wieży El Faro de la Moncloa. Widać z niej nie tylko cały Madryt, ale nawet góry Guadarrama.
 3. W listopadzie, zgodnie z 600-letnią tradycją, owce przemierzają przez Madryt. Zwierzęta i pasterze przechodzą głównymi ulicami miasta, by dotrzeć do położonych po drugiej stronie miasta, zimowych pastwisk. Pozwolenie na przechodzenie przez Madryt, w XV wieku wydał pasterzom król Jan II Kastylijski.
 4. Najwyżej położona stolica europejska to właśnie Madryt.
 5. W mieście jest 40 parków.
 6. Można przejechać się kolejkę linową – Teleférico.
 7. Na placu Puerta del Sol (Brama Słońca) znajduje się „kilometr zero”. To miejsce (wmurowana w 1950 r. w chodnik metalowa płyta), od którego mierzy się wszystkie odległości w Hiszpanii.
 8. W Museo del Ejército znajduje się miecz Cyda oraz 20 tysięcy ołowianych żołnierzyków.
 9. Pałac Królewski (Palacio Real) to symbol hiszpańskiej monarchii, mimo że król z rodziną na co  dzień mieszka w mniejszym Palacio de Zarzuela. Ogromny pałac jest wzorowany na niezrealizowanych planach przebudowy paryskiego Luwru. Uroczysta zmiana warty odbywa się w pierwszą środę miesiąca w godzinach od 12-13. W środy otwarty za darmo.
 10. Najsłynniejsze muzeum Madrytu Prado posiada bardzo bogatą kolekcję ponad 8,5 tys. obrazów, w tym wspaniałe dzieła D. Velázqueza, F. Goi oraz Boscha.
 11. Nocne życie Madrytu toczy się na Plaza de Santa Ana (Plac św. Anny), gdzie znajduje się niezliczona ilość restauracji, pubów, dyskotek oraz nocnych klubów.
 12. Herbem Madrytu jest niedźwiadek i drzewko poziomkowe 🙂
 13. CaixaForum. To jeden z najbardziej zadziwiających architektonicznie budynków w mieście. W dawnej elektrowni miejskiej powstało muzeum sztuki współczesnej. Prawdziwy hitem jest pionowy ogród na jednej ze ścian.
 14. Dworzec kolejowy Atocha, czyli dworzec – palmiarnia. Zachwycające są ogromne palmy, drzewa, krzewy i żółwie pływające w sadzawkach. Dworzec ten jest uważany za arcydzieło architektury kolejowej.
 15. Słynne jest powiedzenie Życie jak w Madrycie. I rzeczywiście jest w tym dużo prawdy, ponieważ  Madrytczycy są uśmiechnięci, żyją swobodnie a pieniądze wydają głównie na własne przyjemności.
 16. Warte odwiedzenia są też madryckie mosty – ten najbardziej popularny to Puente de Segovia z 1584 roku.

w 2011 roku w Madrycie

Madrid! Ole! Ale leje!