15 ciekawostek o Paryżu

 1. Do 1930 roku wieża Eiffla była najwyższą konstrukcją na świecie.
 2. Paryż nie był pierwszym miastem na świecie, w którym ruszyło metro, ale to właśnie od nazwy Chemin de Fer Métropolitain (Metropolitalna Kolej Żelazna), a właściwie od skrótu métro – przyjęła się dzisiejsza nazwa. Paryskie metro otwarto w 1900 r. i obecnie liczy 16 linii i ma łączną długość ok. 221 km.
 3. Największa po II wojnie światowej operacja ewakuacji dzieł sztuki miała miejsce w 2003 roku, kiedy miastu zagrażała powódź.
 4. Najmniejszy dom ma 1,20 m szerokości i 5 m wysokości. Na dole znajduje się w warsztat rzemieślniczy a na górze „pokój”, w którym ledwo mieści się łóżko.
 5. Centrum Pompidou złośliwie nazywane jest Rafinerią w centrum Paryża. W konkursie startował także Moshe Safdie, ten od hotelu Marina Bay Sands i Sky Habitat w Singapurze, ale jego projekt nie została zaakceptowany… a szkoda.
 6. Umiejscowienie łuku Grande Arche zostało wybrane tak, aby można było zobaczyć stamtąd Łuk Triumfalny  i na odwrót.
 7. Victor Hugo mawiał: Wszystko, co istnieje w dowolnym miejscu na ziemi, istnieje też w Paryżu.
 8. Axe Historique to ciągnąca się z centrum w kierunku północno-zachodnim oś na której znajduje się kilkanaście najważniejszych zabytków i miejsc miasta. Na liczącej 10 km linii położone są m.in. Luwr, ogrody Les Tuileries, Place de la Concorde, Pola Elizejskie, Pałac Elizejski, Pałac Kongresowy, Łuk Triumfalny, Łuk Grande Arche i wiele innych.
 9. Co roku Paryż odwiedza około 30 milionów turystów.
 10. Syndrom paryski. Dotyczy szczególnie Japończyków. Objawy są dwojakiego rodzaju: zawiedzenie i zniechęcenie, ponieważ Paryż w realu różni się znacząco od obrazu jaki przedstawiany jest w filmach czy literaturze, albo szalona euforia, że wreszcie dotarło się do kulturalnego centrum świata.
 11. W ciągu każdego tygodnia roku w Paryżu odbywa się kilkadziesiąt mniejszych lub większych plenerowych imprez, festiwali, wystaw lub targów.
 12. W Paryżu istnieje obecnie około 800 księgarni i jeszcze więcej antykwariatów książkowych, co wyraźnie zaprzecza upadkowi czytelnictwa, na jaki narzeka cały świat.
 13. Od 2001 władze miasta sprowadzają kilka tysięcy ton piasku i tworzą nad Sekwaną kilkukilometrową plażę, aby mieszańcom zapewnić w letnich miesiącach namiastkę wakacyjnego wypoczynku.
 14. W wielu miejscach na świecie powstają repliki lub budowle inspirowane wieżą Eiffla a ich ilość szacuje się na kilkaset mniejszych i większych obiektów.
 15. Przy Bazylice Najświętszego Serca (Sacré Cœur) znajduje się punkt widokowy z widocznością nawet do 50 km.

we wrześniu w 2013 roku

Ohh, oui Pari, czyli pod niebem Paryża