5 grudnia, po raz dziewiąty zresztą, Kraków przekształcił się na jedną noc w światową stolicę turntablismu. Mistrzowie gramofonów z 8 krajów walczyli w Mistrzostwach Świata DJ-ów pod patronatem International Dj Association – IDA. Rywalizacja odbywała się w dwóch kategoriach: show oraz technical.

Od trzech lat w kategorii show wygrywają Polacy. Na potrzeby tegorocznych zawodów powstał super – team Scratch Warrior, w skład którego weszli dwukrotni Mistrzowie Świata IDA z 2012/2013 – Steve Nash & Dj Funktion, zeszłoroczny zwycięzca Dj VaZee i pretendent do tytułu Mistrza Świata w kategorii scratch – Dj Chmielix. Cała czwórka prezentuje różne style muzyczne oraz jest częścią unikatowego na skalę światową projektu Steve Nash Turntable Orchestra. Jak łatwo się domyślić polski dj dream team zwyciężył!

Podczas imprezy wystąpili też ikona dj’ingu z San Francisco – DJ Qbert a dodatkową atrakcją był występ raperów z zespołu Rasmentalism oraz Dj’a Kali z gościnnym udziałem orkiestry Sinfonietta Cracovia. Ciężko było, ale mimo to klasycy ze swoimi skrzypkami nadążali za raperami, efekt końcowy jak zawsze przy tego typu mixach – świetny!
Jednym słowem wczoraj było wszystko: skrecze, żonglerka bitami, sample, breaki i cały hip-hopowy świat…

W tym roku impreza „awansowała” i została przeniesiona z Kina Kijów do Centrum Kongresowego ICE. Trochę szkoda tej atmosfery z Kijowa, ale to tak jak Festiwal Muzyki Filmowej przeniósł się z ocynowni Huty AccelorMittal do Tauron Areny i Centrum Kongresowego ICE – komfort oglądania zdecydowanie lepszy a dla organizatorów po prostu większa kasa.

Tradycyjne after party tym razem było w Forum Przestrzenie, gdzie swoimi umiejętnościami popisywali się: Deejay Irie, Ritchie Ruftone, Dj Kfjatek.

***

A co się działo w 2016 roku można zobaczyć tutaj 🙂

w grudniu 2015 roku

Kraków stolicą turntablismu