33 ciekawostki o Hamburgu

 1. Czy wiedzieliście, że to właśnie w Hamburgu jest najwięcej mostów na świecie ? 2302 mosty, czyli więcej niż w Wenecji i Amsterdamie łącznie.
 2. A Speicherstadt to największy na świecie zabytkowy kompleks magazynowy. Rozciąga się na ponad 26 hektarach w samym sercu portu w Hamburgu i składa się z 17 kompleksów budynków zbudowanych z czerwonej cegły w stylu gotyckim.
 3. Dystrykt Kontorhaus przeszedł do historii jako pierwsza dzielnica biznesowa w Europie. Zespół budynków został zbudowany w latach 1920 – 1930 według projektu  architekta Fritza Schumachera.
 4. Chile Haus – budynek zaprojektowany w stylu ekspresjonizmu ceglanego 🙂 Przypomina dziób statku i jest jednym z najbardziej znaczących niemieckich osiągnięć architektonicznych i jednym z pierwszych wieżowców w Niemczech.
 5. Wśród portów, które obsługują kontenerowce, Hamburg zajmuje drugie miejsce w Europie i siódme na świecie.
 6. Hamburg – port morski, znajduje się w odległości około 120 km od morza…
 7. Hamburg zajmuje pierwsze miejsce w Europie i drugie na świecie (po Hongkongu) pod względem liczby znajdujących się w mieście konsulatów. Swoją siedzibę konsularną ma tu aż 100 państw.
 8. 20 % mieszkańców Hamburga to obcokrajowcy.
 9. W centrum miasta znajdziemy zespół parkowy Planten un Blomen z ogrodem botanicznym, palmiarnią i największym ogrodem japońskim w Europie.
 10. W Hamburgu znajduje się największy w Europie i drugi na świecie cmentarz. Zajmuje on powierzchnię 391 hektarów.
 11. Hamburger jako potrawa i jako słowo wywodzi się od befsztyka po hambursku, czyli kotleta z siekanej wołowiny wprowadzonego do kuchni amerykańskiej przez imigrantów z Niemiec. Wymyślił go garncarz Fletcher Davis, który w 1904 roku prowadził bar w Teksasie. Podobno zaproponował on swoim gościom mielony kotlet na grzance z sałatą, musztardą i majonezem.
 12. Na początku maja (od piątku do niedzieli pierwszego majowego weekendu) obchodzona jest tutaj rocznica powstania portu – Hafengeburtstag. Tradycja świętowania miała swój początek 7 maja 1189 roku, kiedy to cesarz Fryderyk Barbarossa nadał obywatelom Hamburga ulgę celną na wszelkie towary przewożone ich statkami rzeką Łabą pomiędzy miastem a Morzem Północnym. Festiwal tradycyjnie, co roku otwiera msza święta w kościele Św. Michała, po której następuje wielka parada jednostek pływających uczestniczących w urodzinach portu Hamburg, na rzece Łabie. Trasa parady przebiega od historycznego portu Övelgönne wzdłuż Landungsbrücken aż po Baumwall i Speicherstadt. W program urodzin portu wpisane są co roku dziesiątki imprez o prawdziwie morskim charakterze, odbywających się jednocześnie na lądzie, na wodzie i w powietrzu: wyścigi smoczych łodzi, koncerty, pokazy lotnicze, skoki spadochronowe, pokazy ratownictwa morskiego z użyciem śmigłowców, przejażdżki balonami, loty helikopterem, rejsy po porcie Hamburg (Grossehafenrundfahrt), możliwość zwiedzania przycumowanych przy Landungsbrucken statków i okrętów, pokazy sztucznych ogni nad portem.
 13. St. Pauli często porównywane jest z amsterdamską dzielnicą czerwonych latarnii. Wszystkie lokale są tu otwarte praktycznie przez całą dobę, choć największy ruch jest naturalnie wieczorem. Migocące lampkami i reklamami „bogactwo” tej dzielnicy sprawia, iż ciężko jest turyście przejść wobec niej obojętnie. W jednej z bocznych uliczek tego gniazda grzechu mieści się również polski kościół…
 14. Spacerując brzegiem Łaby, co chwila podziwiać można przepływające statki, oglądać załadunek kontenerowców, ich zawracanie lub dokowanie.
 15. „Oko w oko z gigantami”, to oferta autokarowej wycieczki po terminalach kontenerowych i podróż poprzez ponad 800-letnią historię portu w Hamburgu, to powrót w czasy kiedy towary workowano i przeładowywano ręcznie a postój statków trwał na tyle długo, że każdy z marynarzy spokojnie odwiedzić mógł Reeper Bahn.  Autokary ze specjalnym pozwoleniem zabierają turystów do samego centrum terminali kontenerowych. Nowoczesny port zabiera zwiedzających za swoje, na co dzień zamknięte kulisy. W terminalu Burchardkai zobaczyć można potężne Van-Carrier, czyli pojazdy transportujące, sortujące i układające kontenery, natomiast w Altenwerder, najnowocześniejszym terminalu kontenerowym świata tę samą rolę przejmują samojezdne, pół-inteligentne pojazdy poruszające się bez pomocy człowieka. Całość w obu terminalach, wieńczą potężne dźwigi i zacumowane na nabrzeżu kontenerowce mogące pomieścić nawet ponad 8000 kontenerów. CTA, czyli terminal Altenwerder jest najnowocześniejszym terminalem kontenerowym świata. Specjalnie dla niego zaprojektowana i wcielona w życie została nowa idea automatyki. Na nowo zaprojektowana została też duża część urządzeń przeładunkowych, jak i oprogramowania. Działania te miały na celu wzrost produktywności zarówno przy za- jak i wyładunku kontenerów, poprawę jakości pracy, skrócenie czasu cumowania statków przy nabrzeżu terminalu, polepszenie planowania, obniżenie kosztów, racjonalizację pracy, a co najważniejsze ograniczenie powierzchni, ilości dźwigów i długości nabrzeża w porównaniu z tradycyjnymi terminalami kontenerowymi. Do tej pory od tej strony port znali tylko jego pracownicy.
 16. Powierzchniowo miasto jest siedmiokrotnie większe od Paryża oraz dwa i pół raza większe od Londynu.
 17. Władze miejskie wedle przyjętej przez siebie zasady corocznie sadzą dwa tysiące nowych drzew.
 18. Wspaniałą panoramę Hamburga można podziwiać ze 132 metrowej wieży kościoła Św. Michała. Na świątyni tej zawieszony jest największy zegar wieżowy w całych Niemczech. Jego średnica to 8 metrów.
 19. 101 lat dryfowała po Bałtyku najstarsza wiadomość świata. List w butelce nadany w 1913 r. wyłowił niemiecki rybak. Udało się znaleźć prawnuczkę nadawcy. Na jej prośbę list został przekazany do muzeum w Hamburgu.
 20. W roku 2014 hamburski port przeładował 145,7 mln ton ładunków i jest to najlepszy wynik w historii portu, co oznacza wzrost obrotów w porównaniu do roku 2013 o 4,8%. Dzięki temu Hamburg umocnił się na pozycji drugiego największego portu kontenerowego w Europie. W globalnym rankingu portów kontenerowych Hamburg znajduje się na pozycji 15.
 21. W 1989 roku zostało otwarte Muzeum Pracy. Wśród eksponatów znajdują się: koparka linowa, największa na świecie maszyna drążąca oraz wyjątkowe przedmioty wykonane w całości z drewna.
 22. Zabytkowy tunel pod rzeką Łabą. Robi spore wrażenie. Ogromne pionowe szyby są bardzo szerokie i można nimi opuszczać samochody. Sam tunel jest wąski, dosyć długi i ozdobiony płaskorzeźbami z wizerunkami morskich stworzeń. Wejście do tunelu jest bezpłatne.
 23. Karl Otto Lagerfeld, znany projektant mody, urodził się 10 września 1935 roku w Hamburgu.
 24. Hamburg w 2011 roku zdobył miano „Zielonej Stolicy Europy”.
 25. W hamburskich szkołach przeciętnie połowa dzieci ma rodziców obcokrajowców.
 26. Najstarsza pracująca latarnia morska na świecie stoi od 1310 roku na hamburskiej wyspie Neuwerk, jest ona też najstarszym zabytkiem miasta.
 27. Największy sklep Saturn w Europie mieści się właśnie w Hamburgu. Podobno obroty tej jednej placówki dorównują całej sieci w Polsce…
 28. Hamburski ratusz jest najwyższym ratuszem w Europie (112 m) i posiada więcej komnat i pomieszczeń niż Buckingham Palace w Londynie.
 29. Kościół St. Nikolai, z którego została sama wieża, stanowi pomnik antywojenny. Reszta kościoła została zbombardowana podczas wojny. W podziemiach są często organizowane różne wystawy nawiązujące do zniszczeń z okresu wojny. Kościół St. Nikolai był w latach 1874-76 roku najwyższą budowlą na świecie, obecnie jest to dziesiąta co do wysokości wieża kościelna na świecie (147m). Dla porównania wieża kościoła Mariackiego w Krakowie ma tylko 80 m…
 30. Na początku XX wieku Hamburg był największym portem na świecie.
 31. Dla fanów miniatur jest i Miniatur Wunderland, czyli ponad 800 pociągów, 12 tysięcy wagonów, 12 km szyn, 200 tysięcy figur, 300 tysięcy świateł na powierzchni ponad 1000 m2. A całość kosztowała do tej pory ok. 10 milionów €.
 32. Budynek filharmonii hamburskiej Elbphilharmonie został zaprojektowany przez szwajcarskich architektów Herzog & de Meuron. Ze starego magazynu kakao, zrobiono gmach filharmonii o wymiarach 90 x 60 metrów i wysokości 110 metrów. Ma to być najnowocześniejsza filharmonia na świecie zbudowana z zastosowaniem wielu innowacyjnych technik (np. sala koncertowa ma być „naczyniem w naczyniu” i dzięki temu zostanie całkowicie odizolowana od reszty budynku). Niestety z powodu zaawansowania technicznego cały projekt bardzo przeciąąąąąga się w czasie. Budowę rozpoczęto w roku 2007 i pierwotne zakończenie zaplanowano na rok 2010, jednak termin ten ulegał już wielokrotnym przesunięciom. Byłam w styczniu 2015 i dalej budują, ale bryła wygląda imponująco! Ale jak w końcu budowlę ukończą i będzie jakiś ciekawy koncert to na pewno się wybiorę. Dzisiaj, 12 stycznia 2017 roku, uroczystym koncertem inauguracyjnym filharmonia rozpoczęła działalność. Gratuluję i planuję się tam wybrać. 
 33. Hamburg ma skonsolidowany system komunikacyjny obejmujący promy po Łabie – HADAC. Każda linia promowa ma swój numer, a na głównych trasach promy kursują co 15 minut. Podróżowanie promami może stanowić bardzo fajny sposób poznania portowych okolic Hamburga.

w lutym 2015 roku

Ktoś, coś jeszcze o Hamburgu?

Hamburg-er ??! czyli 33 ciekawostki o Hamburgu