To było baaaardzo wesołe i kolorowe spotkanie z górskimi plemionami z okolic Sa Pa w Wietnamie. Wybraliśmy się na parogodzinny trekking po okolicznych pagórkach i polach ryżowych a kobiety z plemienia Hmongów i Dao towarzyszyły nam w tej eskapadzie.

Północny Wietnam, tak różny jest od pozostałej części kraju, stał się mekką dla miłośników kultury mniejszości narodowych.

Na początek kilka ciekawostek na temat Hmongów
 1. Dzielą się na podgrupy według koloru ubrań. Rozróżnia się więc Kwiecistych Hmongów, Białych Hmongów, Zielonych Hmongów, Czerwonych Hmongów i Czarnych Hmongów (do barwienia ubrań wykorzystują naturalny barwnik indygo oraz dodają mocz dzieci, cytrynę i wino ryżowe…)
 2. Ich stroje mogą ważyć od 5 – 10 kg i uszyte są z bawełny i konopi (z konopi otrzymuje się 3 razy więcej włókien niż z bawełny).
 3. Ubrania mają mnóstwo ozdób, pasków, kwadratów, trójkątów, jaskrawych aplikacji, ornamentów, misternie haftowanych krzyżyków, koralików, pomponików, frędzelków.
 4. Główne zajęcia Hmongów to rolnictwo, szycie i haftowanie ubrań, produkcja srebrnej biżuterii, sprzedaż lub wymiana barterowa różnych wytworzonych przez siebie artykułów na lokalnym targu. Tradycyjnie, bardziej niż inne górskie plemiona, angażują się w produkcję opium, która oficjalnie jest zakazana.
 5. Srebrna biżuteria ma duże znaczenie dla Hmongów i świadczy o zamożności i sile witalnej posiadacza.
 6. Chłopak, który chce się ożenić z dziewczyną musi najpierw poprosić o zgodę swoich rodziców, ponieważ to oni wykupią jego narzeczoną i zorganizują wesele. Uroczystości weselne odbywają się w domu pana młodego. Jeśli kobieta chce się rozstać ze swoim mężem, musi zwrócić wykup, a dzieci pozostają z rodziną męża.
 7. Hmongowie są ósmą co do wielkości grupą etniczną w Wietnamie i wg spisu ludności w 1999 roku w Wietnamie żyło ich 787 604 a w 2009 roku 1 068 189 osób.
 8. Hmongowie posługują się językiem hmong należącym do grupy języków hmong-mien. Są to języki tonalne i niektóre dialekty posiadają nawet 8 tonów. A same dialekty bardzo różnią się między sobą.
 9. Hmongowie są wyznawcami głównie religii animistycznej i szamanizmu a nieliczni buddyzmu i chrześcijaństwa.
 10. Budują swoje domy wysoko w górach, na wysokości 1000 – 2000 m npm, zawsze poniżej zapewniającego im ochronę wierzchołka góry.
 11. Historia narodu Hmongsięga 4 000 lat i wg legendy przodkowie ich pochodzili ze stepów Tybetu, Mongolii i Syberii a na tereny Sapa przybyli z chińskiej prowincji Tonkin ponad 300 lat temu.
 12. W filmie Gran Torino Clinta Eastwooda brali udział aktorzy z grupy etnicznej Hmong.

PS. Czerwone turbany natomiast to charakterystyczny element plemienia Dzao.

Więcej o Wietnamie można przeczytać TUTAJ i TUTAJ.


w maju 2010 roku

Z wizytą u Hmongów