Zemsta nietoperza, to opera najwyższych lotów.

Ostatnio przeprowadziłam operację pod kryptonimem Zemsta Nietoperza, czyli po prostu wybrałam się do Opery Krakowskiej na te wspaniałą operetkę.
Jest świetnie wyreżyserowana, zagrana, zaśpiewana a przekład Juliana Tuwima po prostu genialny – jak zawsze u Tuwima, niepowtarzalny, lekki, dowcipny i ironiczny styl.
Muzyki Johanna Staruss’a chyba nie trzeba rekomendować.
Fabuła jest tradycyjnie dość skomplikowana, wiec tylko krótko streszczę.
Tytułowa Zemsta Nietoperza to przewrotna intryga doktora Falke, który mści się w ten sposób za kawał, jaki zrobił mu kiedyś Gabriel von Eisenstain, porzucając go nad ranem po zabawie karnawałowej, pijanego w przebraniu nietoperza.
Akcja rozgrywa się w XIX-wiecznym kurorcie pod Wiedniem. Falke knuje skomplikowaną intrygę, w którą wciąga mnóstwo znajomych i przyjaciół. Ale jak to w operze, wszystko kończy się oczywiście szczęśliwie. Tańce, hulanki, swawole i śpiew przewijają sie przez cały spektakl. I jak to ciągle powtarza książę Orlovsky: No trudno, świetnie.
To, że artyści w teatrze idą wśród lud, czyli grają na widowni, wchodzą przez okna po drabinie, palą fajki, angażują publiczność, to do tego już się przyzwyczaiłam (zobacz  TUTAJ).
Ale, że w operze też tak bedzie, to nie przypuszczałam. Mamy więc przechadzki wśród publiczności, tańce na bocznych balkonach i aktorów-śpiewaków siedzących wśród widowni i ogladajacych spektakl razem z nami.
Premiera odbyła się 142 lata temu, Johann Strauss komponował swoje dzieło kilka tygodni, operetka w Operze Krakowskiej trwa 3 godziny (nie mało, ale przelecą Wam one jak z bicza trzasnął).
A teraz dane personalne tego dzieła:
Muzyka: Johann Strauss
Libretto: według Henriego Meilhaca i Ludovica Halevyego napisali Karl Haffner i Richard Genee
Przekład: Julian Tuwim
Reżyseria i choreografia: Janusz Józefowicz
Występują:
Gabryś von Eisenstain: Janusz Ratajczak ( genialny!)
Rozalinda: Ewa Biegas
Frank: Andrzej Biegun
Książę Gigi Orlovsky: Bożena Zawiślak-Dolny
Alfred: Tadeusz Szlenkier
Dr Falke: Przemysław Rezner
Dr Blind: Franciszek Makuch
Adela: Katarzyna Oleś-Blacha
Frosch: Kajetan Wolniewicz
Jednym słowem WARTO zobaczyć Il Pipistrello (po włosku), die Fledermause (po niemiecku), Liliacul (po rumuńsku), Nietoperek (po czesku), Con doi (po wietnamsku), czyli po polsku Zemstę Nietoperza.
 —
Czy kolor czerwony budynku Opery na zewnątrz, w środku i całe wyposażenie ma sugerować dom uciech duchowych? Hmmmm…

Il Pipisterllo, czyli operacja Opera