Ischgl to bez wątpienia mekka dla narciarzy i snowboardzistów a dla mnie oficjalne zakończenie zimy AD 2016.

Na pewno nie jest to tania destynacja (my mieszkaliśmy pod Ischgl, gdzie ceny noclegów są zdecydowanie tańsze), ale ten region oferuje rzeczywiście dużo atrakcji przez cały rok. Mnie z racji snowboardu interesowały te zimowe. A jest w czym wybierać, właściwie nie ma szans, żeby objeździć wszystkie trasy w ciągu tygodnia, bo jest ich prawie 250 km. Topowy to oczywiście super ośrodek Silvretta Arena, który połączony jest ze szwajcarskim Samnaun. Śnieg gwarantowany od początku listopada do końca kwietnia. Jeździ się wsród alpejskich trzytysięczników i mamy do wyboru dziesiątki super nowoczesnych gondolek, 6-paków, kolejek i wyciągów.

Sama miejscowość Ischgl leży na wysokości 1377 m npm. Jej nazwa pochodzi z języka retoromańskiego od słowa Ischia i oznacza “wyspę”, ponieważ rumowisko skalne w tym regionie przypomina wyspę. Pierwsi turyści pojawili się pod koniec XIX wieku kiedy to zaczęły powstawać tu liczne schroniska a pierwszą kolejkę linową zbudowano na Silvretcie w 1964 roku  i od tego czasu zaczął się BOOM.

Region jest nie tylko doskonały dla sportów zimowych, ale także funkcjonuje przez cały rok, oferując wiele atrakcyjnych tras dla miłośników pieszych wędrówek, rowerzystów i motocyklistów. Przez cały sezon odbywają się tu liczne koncerty muzyczne a najważniejsze z nich to na rozpoczęcie sezonu zimowego, w trakcie świąt wielkanocnych i na zakończenie sezonu. Śpiewali tam m. in. Scorpions, Deep Purple, Elton John, Tina Turner, Diana Ross, Sting, Rod Steward, Bon Jovi, Bob Dylan, Status Quo, Nena, Enrique Iglesias, Mariah Carey, Supertramp, Rod Steward, The Killers, Sting, Sugababes, Udo Jurgens, Lionel Richie, Peter Gabriel, Anastacia, The Pussycat Dolls, Rihanna, Kylie Minoque, Katy Perry, Alicia Keys, Pink, James Blunt. Ischgl to ulubiona miejscowość aktualnego trenera Liverpool’u a poprzednio Borussi Dortmund – Jurgena Kloppa oraz słynnego ratownika ze Słonecznego patrolu – Davida Hasselhoffa.

Ischgl w liczbach

 • Całkowita ilość wyciągów: 40
 • Kolejki: 1
 • Gondole: 3
 • Krzesełka: 24
 • Wyciągi: 12
 • Przepustowość wyciągów na godzinę: 78 685 osób
 • Snowpark: 1
 • Jazda na wysokości: 1400 – 2870 m npm
 • Całkowita ilość tras: 238 km
 • Niebieskie trasy: 24 (48 km), czerwone: 60 (148 km), czarne: 15 ( 27 km)
 • Najdłuższy zjazd: 11 km

***

Jeśli chcesz bawić się z celebrytami, to udaj się na legendarne już w Ischl Apres ski w Kuhstall, Pacha czy Trofana Alm. Możesz też zorganizować tam swoją imprezę, jak zrobiła to Paris Hilton – świętując tam swoje 26 urodziny a Naomi Campbell spotkała się tam z Billem Clintonem. Jeśli chcesz mieszkać w luksusach, to też dobrze trafiłeś, bo w Ischgl znajduje się najwięcej 4-gwiazdkowych hoteli w Austrii. To tyle z celebrystyki.

Ischgl, pożegnanie zimy