Krakowski Emaus to tradycyjny odpust w Wielkanocny Poniedziałek. Jego historia sięga XII wieku, kiedy to w drugi dzień świąt odbywała się religijna procesja z Krakowa do wsi Zwierzyniec. Uroczystą mszę (sumę odpustową) odprawia w tym dniu arcybiskup Krakowa. My również podtrzymujemy tę tradycję i zamiast siedzieć przy świątecznym stole, to meldujemy się na Salwatorze. W tym roku piękna, słoneczna pogoda przyciągnęła tłumy mieszkańców i turystów. W pobliżu klasztoru Norbertanek ustawiono kramy a ulica Kościuszki zamieniła się w jeden wielki kiermasz. Na tegorocznym odpuście zdecydowanie prym wiodły Minionki, wykonane każdą możliwą techniką: dmuchane, pluszowe, plastikowe, włóczkowe, papierowe… Z nowości wreszcie pojawił się w Krakowie Invader was here. Co prawda jako pluszowa zabawka, ale dobre i to. Może kiedyś pojawi się w Krakowie prawdziwy Invader? Słynne powiedzenie: Kto nie ma z Emausa Żyda, tego spotka ciężka bida, coraz ciężej zrealizować, ponieważ drewniane figurki żydowskich grajków były już tylko na nielicznych kramach. Niestety chiński badziew wypiera te tradycyjne rzeźby wytwarzane własnoręcznie przez mieszkańców dzielnicy Zwierzyniec. Na szczęście dalej na wietrze fruwały balony, piszczały trąbki, szczekały sztuczne pieski, na przedpotopowej strzelnicy ktoś próbował ustrzelić pluszaka, ktoś inny kupił los na loterii, karuzela kręciła się w rytm muzyki disco polo a w tłumie harcował Lajkonik. Chociaż nie kupuję serca z piernika ani waty cukrowej, to bez cukierków odpustowych, nie wracam do domu.

Odpust wziął nazwę od biblijnej wsi Emaus pod Jerozolimą, do której podążał zmartwychwstały Chrystus. Po drodze spotkał dwóch swoich uczniów, którzy go nie rozpoznali. Na pamiątkę tej biblijnej historii powszechna była w Europie tradycja odwiedzania w drugi dzień świąt wielkanocnych, kościoła poza miastem. Kościół Najświętszego Salwatora i Klasztor Sióstr Norbertanek znajduje się 1,5 km od bram średniowiecznego Krakowa. Emaus to świetny sposób na rodzinne spędzenie drugiego dnia świąt a także okazja do spotkań ze znajomymi. Lubię tę tradycję.

Emaus is an Easter Monday tradition that appears to date back to the 12th century. In the morning you can attend Mass at the St Salwator’s Church in Zwierzyniec and then wend your way down the length of ul. Kosciuszki where stalls selling food, sweets, souvenirs and traditional toys are set up. Easter Monday is otherwise known as Wet Monday in Poland, and youths with buckets of water lurk in order to drench the unwary.

Emaus – Invader was here i Lajkonik też