Łuk Mużakowa, to pokopalniany teren na Dolnym Śląsku. To największy na świecie wał w kształcie podkowy utworzony przez lądolód. To wzgórza moren czołowych wielokrotnie modelowane w czasie kolejnych zlodowaceń. To prawdziwy cud natury i fenomen na skalę europejską.

Destrukcyjne początkowo działanie człowieka, w końcowym efekcie, wykreowało unikalny krajobraz mało znany i mało eksplorowany przez turystów, więc przez to bardzo atrakcyjny. Miejsce niezwykłe.

A jak to się zaczęło? Tutaj znajdowały się bogate pokłady węgla brunatnego i towarzyszące im iły ałunowe, ceramiczne, piaski kwarcowe i mułki. Pierwsze kopalnie powstały tu w połowie XIX wieku i pierwotnie wydobywały węgiel metodą odkrywkową a później głębinową. Ostatni szyb zamknięto w latach siedemdziesiątych XX wieku. Po zapadnięciu się wyrobisk i działalności wód opadowych, które szybko wypłukują piaszczysto-ilaste zbocza, powstało, największe w Europie pojezierze antropogeniczne, składające się z ponad 100 wypełnionych kolorową wodą, fantazyjnych zbiorników. Ze względu na występujący w osadach węgla brunatnego, piryt, czyli siarczek żelaza, jeziorka są silnie zakwaszone. Woda w nich w zależności od padającego światła słonecznego zmienia barwę od głębokiego granatu i zieleni, do pomarańczowej czerwieni. Związki siarki powodują, że trudno rozwija się roślinność, ale w rzeczywistości obszar ten kipi zielenią. Znajdziemy tu rozległe obszary z zatopionymi lasami, zapadliska, jary, wąwozy i dolinki a wśród sosen, buków, brzóz i dębów kryją się fotogeniczne muchomorki. Paprocie, sitowie, widłaki, skrzypy, wrzosy, borówki, dzwonki, brusznice, drapieżne rosiczki a nawet storczyki, to tylko część bogatej roślinności. Wśród fauny królują dziki, jelenie, sarny, norki, borsuki, lisy, kuny, tchórze, łasice, krety, żurawie, kaczki, nietoperze i jeże… To wszystko to wielka przyrodnicza mozaika!

W 2001 roku powstał Park Krajobrazowy Łuk Mużakowa o powierzchni 18 hektarów. Część łuku znajduje się w Polsce, a pozostała w Saksonii i Brandenburgii.

Jeśli chcesz zobaczyć unikalne biotopy i geotopy, szmaragdowo-malachitowe jeziorka, namuliska, dziką przyrodę, wielkie głazy narzutowe, po prostu piękny, mało znany i niepowtarzalny krajobraz, to obierz kierunek na Zachód, do wschodniej części województwa lubuskiego.

Podziwiaj Polskę!

***

Kolorowe jeziorka w Rudawach Janowickich.

Łuk Mużakowa, czyli w krainie szmaragdowych jeziorek