Ach co to był za festiwal! Szalony tydzień z muzyką na żywo i filmami na dużym ekranie. Już dziewiąty raz bierzemy udział w tym niesamowitym wydarzeniu w Krakowie. Niepowtarzalny klimat, mnóstwo spotkań, koncerty, wywiady, śpiewacy operowi, piosenkarze, orkiestry duże i kameralne zespoły, reżyserzy, kompozytorzy. Ten ostatni majowy weekend był bardzo intensywny i emocjonujący pod względem muzyczno-filmowo-towarzyskim.

A wszystko zaczęło się od Romana Polańskiego, który przebojowo wskoczył na podium w ICE, aby odebrać odznakę Stowarzyszenia Filmowców Polskich. A potem była już tylko muzyka wykonywana przez  Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia, Obara International Quartet i Tomasza Stańko, kompozycje Kilara, Morricone, Sarde, Goldsmitha, Komedy a w tle kadry z Noża w wodzie, Dwóch ludzi z szafą, Chinatown, Dziecko Rosemary, Pianisty, Frantic’a, Autora Widmo, Wenus w futrze… Wyborny koktajl muzyczno-filmowy!

Kolejny dzień w ICE  to inwazja dronów, czyli niesamowite dźwięki płynące z niesamowitych instrumentów… Okazuje się, że maszyna do pisania to świetne narzędzie do wydawania dźwięków! A cristal baschet zobaczyłam i usłyszałam po raz pierwszy! tak jak i Ondes Martenot  i yaybahar i Array mbira

Wreszcie w Tauron Arenie Indiana Jones i poszukiwacze zaginionej arki, genialny szwajcarski dyrygent Ludwig Wicki, Simfonietta Cracovia a na ekranie Harrison Ford ze swoimi nigdynienudzącymisię numerami. Klasa!

Niestety 9. Festiwal Muzyki Filmowej już za nami, ale patrząc na to z drugiej strony, już za niecały rok odbędzie się jubileuszowa 10. edycja FMF! W tym roku w tym wydarzeniu wzięło udział 30 000 osób.

Więc Mła Ekipo, bądźcie gotowi dziś do drogi, drogi, którą dobrze znacie, bądźcie gotowi, poprowadzę Was tam. Weźcie podróżne, stare worki i butelki coli dwie (a nie, coli nie musicie brać), jutro lub we wtorek wezmę Was. Bądźcie gotowi dziś do drogi, nie znacie chwili, nie znacie dnia, bądźcie gotowi, zaprowadzę Was tam. Weźcie podróżne, stare worki i na drogę buty dwa (jak widać ze zdjęć buty to ważny i fotogeniczny element festiwalu), jutro lub we wtorek przyjdzie czas. Bądźcie gotowi, bądźcie gotowi, bądźcie gotowi…

***

A wszystko o poprzednich FMF możesz przeczytać tutaj.

Drone,ICE,IIIp3E,rz4,m5; IndianaArena,A02,z16,m1

#ilovefmf / Cannes Muzyki Filmowej

#ilovefmf, czyli Festiwal Muzyki Filmowej 2016