Białe skałki, centrum dużego miasta, szmaragdowa woda, leśne ścieżki, drzewa – pomniki przyrody, urwiska, kamieniołom, nurkowanie, dzikie i piękne miejsce, malinowe pola, szyny z walcmarkami, Presley… Idealne miejsce na spacer o każdej porze roku. Hej, pobudka! Jesteś na Zakrzówku w centrum Krakowa – łatwy dojazd tramwajem, autobusem, samochodem lub po prostu na butach. Park krajobrazowy i natura w samym środku wielkiego miasta. Na 34 hektarach łatwo się nawet zgubić, bo ścieżek dużo. Są tu leje krasowe, 50 metrowe skałki do wspinaczki, uskoki, jaskinie, lazurowa tafla wody i oczywiście piękne widoki. Można tu biegać, wspinać się, nurkować, jeździć na rowerze, zjeżdżać na sankach lub po prostu spacerować. Jak głosi legenda, Jan Twardowski – mistrz czarnej magii, szkolił tu swoich uczniów czarowników, aż pewnego dnia laboratorium wybuchło i w ten sposób powstały skałki. Ale, ale to przecież legenda, bo Twardowski miał swoją szkołę na Krzemionkach w Podgórzu! Byliśmy tam ostatnio, sprawdziliśmy i to jest pewne! No prawie pewne jak cała legenda o Twardowskim…

Zakrzówek to perełka w naszym miejskim, krakowskim krajobrazie, bo stąd rozpościerają się piękne widoki na Wawel, stare miasto, Kopiec Kościuszki. To także miejsce dla eksploratorów umocnień i koszar wojskowych dawnej twierdzy Kraków.

Nazwa Zakrzówek pochodzi od topograficznego terminu, oznaczającego kiedyś miejsce za krzami, czyli krzakami. A sam zalew powstał w starym kamieniołomie wapienia w 1992 roku w wyniku zalania wodą w naturalny sposób po wyłączeniu pomp. Zalew składa się z 2 wyrobisk (większy ma 12 hektarów), połączonych 25 metrowym przesmykiem. Całość otoczona jest pięknymi, pionowymi, skalnymi ścianami.

Od 1999 roku, akwen udostępniony jest do nurkowania. Na głębokości 7-32 metrów, znajdują się różne podwodne atrakcje takie jak: duży fiat, autobus, furgonetka, łodzie, dawna przebieralnia z kąpieliska oraz granitowa tablica upamiętniająca pracę na tym terenie w czasie II wojny światowej, naszego papieża, Jana Pawła II. Maksymalna głębokość zalewu wynosi 32 m a widzialność pod wodą sięga 15 metrów. Zakrzówek dzięki pionowym wapiennym ścianom i dobrej przejrzystości wody stanowi bardzo atrakcyjne miejsce do nurkowania.

Skałki Twardowskiego są również intensywnie wykorzystywane przez wspinaczy. Znajduje się tu duża liczba dróg wspinaczkowych wyposażonych w stałą asekurację. Skałki zbudowane z wapieni jurajskich sięgają 50 metrów wysokości. Oprócz tego znajdują się tu liczne jaskinie, m.in.  Grota Twardowskiego o długości 500 m, Jaskinia Jasna i Niska.

Wapienie jurajskie z kamieniołomu na Zakrzówku eksploatowano na potrzeby Zakładów Sodowych w Borku Fałęckim.

Na tym terenie występuje chroniony gatunek węża – gniewosz plamisty. To dzięki niemu udało się ochronić to miejsce przed zakusami developerów! Senkju gniewoszu 🙂

Łom, czyli kamieniołom Zakrzówek