sg_parking_16px Wysowa-Zdrój – sp_mountain_16px Wysota (784 m n.p.m.) – sp_war_cementary_16px cmentarz nr 50 – sp_church_16pxBlechnarka – sp_pass_16px Przełęcz Wysowska (610 m n.p.m.) – sp_mountain_16px Obycz (788 m n.p.m.) – sp_war_cementary_16px cmentarz nr 48 – Wysowa-Zdrój
Cmentarz nr 50 – pod Wysotą

Położony na zachodnim zboczu, pod szczytem Wysoty (784 m n.p.m.), około 1 kilometra od Wysowej-Zdroju, głęboko ukryty w lesie, obecnie mocno zapuszczony i zdewastowany – do naszych czasów przetrwał tylko murek otaczający teren cmentarza, kamienne schodki i obwódki grobów. Zaprojektowany został, jak większość cmentarzy wojennych w okolicy przez Dušana Jurkoviča, austriackiego architekta z okresu pierwszej wojny. Głównym elementem architektonicznym był wysoki drewniany krzyż z wyrytą na poprzecznej belce inskrypcją autorstwa Hansa Hauptmanna, niestety nie zachowaną się do dnia dzisiejszego. Na cmentarzu ulokowano 6 mogił zbiorowych w których spoczywają polegli na przełomie marca i kwietnia 2015: 10 żołnierzy austro-węgierskich (o ustalonych nazwiskach), należących do 3 pułku cesarskich strzelców tyrolskich (T.K.J.R.3) i i 20 batalionu strzelców polowych [F.J.B. 20] oraz 50 rosyjskich. (bezimiennych). Na drewnianym krzyżu przymocowana jest nowa tablica z przetłumaczoną inskrypcją:

Do ukochanych rodzin wrócić chcieliśmy.
Lecz srogi los odmówił nam tej radości.
Żołnierska śmierć zgasiła serca i marzenia nasze.

(niem.) brak

Cmentarz nr 49 – Blechnarka

Położony jest na grzbiecie rozgraniczającym Blechnarkę oraz Hutę Stebnicką, pierwotnie znajdował się na odkrytym zboczu, który łagodnie opadało w dolinę rzeki Ropy, obecnie jak większość cmentarzy beskidzkich znajduje się w lesie. Autorem projektu jest Dušan Jurkovič. Cmentarz został zaprojektowany na planie kwadratu i otoczony niskim kamiennym murem, w dolnej jego części znajduje się drewniana bramka. Na tylnej ścianie cmentarza usypana jest kamienna piramida, którą wieńczy kamienny krzyż z tablicą. Groby oznaczone są masywnymi, jedno i dwuramiennymi krzyżami, których poprzeczne belki nakryte są gontowymi daszkami. Na skrzyżowaniu ramion znajdują się drewniane tarcze. Na cmentarzu znajduje się 15 grobów pojedynczych, 17 rzędowych i 3 zbiorowe. Pochowano tu 103 żołnierzy armii austro-węgierskiej z 1, 20, 87 i 154 pułków piechoty i 196 Rosjan ze 176 i 196 pułku piechoty poległych na przełomie 1914 i 1915 w zaciętych walkach o przełęcze karpackie, (w trakcie tzw. “bitwy Wielkanocnej”). Cmentarz został odremontowany w lipcu 1996 r. przez obóz młodzieżowy Niemieckiego Związku Opieki Nad Grobami Wojennymi „Porozumienie ponad grobami”.

Zajęci pokojową pracą trwaliśmy w zażyłości z ukochaną ziemią.
Z własnego, cichego świata wyrwało nas wycie wojny.
Wiodąc przez nędzę, zgryzoty I upojenie zwycięstwem w ramiona śmierci.

(niem.) Am Werke des Friedens wirken wir der geliebten Scholle traulich gesellt.
Aus unseren Engen warf uns das grauenvolle Heulen des Krieges.
Trieb uns durch Not und Harm und den Taumel des Sieges in Todesarm.

Śladami cmentarzy Dušana Jurkoviča /szlak II