Takie zamki, to ja lubię. Kupujesz bilet za 9 zeta i możesz wpełznąć wszędzie. No prawie wszędzie. A możliwości tego zamku na wulkanie są niezwykłe. Można wspiąć się na wieżę, pospacerować krużgankami i drewnianymi tarasami, zaglądnąć do zakamarków i ukrytych korytarzy, dostać lęku wysokości schodząc z niektórych schodów, a wąska droga na koronie murów warowni, pozwala okrążyć strzelisty dach – to niezwykłe przeżycie zwłaszcza, że roztacza się stąd wspaniała panorama Pogórza Kaczawskiego. Kręcone i obowiązkowo bardzo wąskie schody mogą przyprawić o zawrót głowy połączony z klaustrofobią. Schodząc niżej możemy przejść się po murach obronnych. A wszystko to w otoczeniu dzikiej i bujnej zieleni. Boskie zamczysko.

Trochę zamkowej historii 

389 m n.p.m. na stromym, bazaltowym wzgórzu stoi od 1159 roku zamek GrodziecWielokrotnie plądrowany, niszczony i zdobyty w czasie wojen husyckich, z czasem stawał się coraz większą i mocniejszą warownią. Przedzamcze od zamku oddziela fosa, a zwodzony most i efektowna brama z wejściem dla konnych (kiedyś) i pieszych (kiedyś i dzisiaj) dopełnia całości. Za nią widać wysokie mury częściowo zrujnowanego donżonu, czyli potężnej wieży ostatecznej obrony. Grubość murów w przyziemiu robi wrażenie – całe 5 m. Gdzieś w zamku, w czasie II wojny światowej, była skrytka, a w niej zbiory z wrocławskich muzeów i berlińskiej Biblioteki Państwowej. Jest też loch głodowy, na szczęście teraz zakratowany.

Niewątpliwą atrakcją zamku jest możliwość samodzielnego przemieszczania się i myszkowania po całym obiekcie. To rzadkość w zabytkowych budynkach, ponieważ przeważnie obserwuje nas ochrona, pilnuje przewodnik, a Wielki Brat śledzi.

Jest jednak jeden minus Grodźca – „wystawa” narzędzi tortur i przedmiotów „z epoki”. Koszmar to przy tym bóstwo! Mam nadzieję, że ktoś wpadnie na pomysł uporządkowania tego terenu, bo to naprawdę piękny zamek!

***

Na górnym „tarasie” przez liczne otwory strzelnicze można „podziwiać” kamienne wykusze latryn… Można nawet do nich wejść i wygląda na to, że te średniowieczne toalety cieszą się powodzeniem do dziś. Czuć to…

Grodziec, zamek na wulkanie