Od dłuższego czasu coś za mną chodziło… Nie wiedziałam co, ale chciałam, aby to było nietypowe, ekstrawaganckie, urbexowe i artystyczne. I oczywiście poza utartym szlakiem. Myślałam, obserwowałam, kombinowałam, słuchałam, czytałam, konwersowałam, ale przede wszystkim rozglądałam się dookoła. Wreszcie TO nie wytrzymało i dopadło mnie. Nasze drogi się skrzyżowały a kręciłam się koło tego miejsca wiele razy… W piątkowe „leniwe” popołudnie stanęłam w drzwiach dawnej Szkoły Przemysłowej Żeńskiej. Opuszczony budynek. Łooo! Artystyczny projekt. Łooo! TO spełniało wszystkie kryteria jakie mnie interesują. Dokładnie tego szukałam. A w mojej urbexowo – artystycznej eskapadzie towarzyszyła mi Monique.

Nie da się ukryć, że polsko – niemiecki team artystyczny poszalał w dawnych salach lekcyjnych, sali gimnastycznej, pokojach nauczycieli, pracowniach, warsztatach, na korytarzach, w szkolnym sejfie, windzie, generalnie na 4 piętrach dawnej szkoły. Są murale, rzeźby, odjechane instalacje, obrazy, plakaty, czerwony pokój, wanna a nawet lalka Barbie w nietypowej roli… Możecie zobaczyć moją fotorelację w galerii poniżej, ale to nie to samo co być tam i pomyszkować samemu, poczuć klimat i atmosferę miejsca. Wreszcie w Krakowie pojawiają się takie miejsca jakich pełno jest w Berlinie.

CUBE, bo tak oficjalnie nazywa się Polsko – Niemieckie Biennale Sztuki Współczesnej ma na celu wprowadzenie sztuki do wnętrz nietypowych, rewitalizację miejsc, które przestały być używane i nie są ogólnie dostępne. CUBE angażuje nowe przestrzenie miejskie do celów artystycznych i ożywia te mało znane lub zapomniane.

Organizatorem tego wydarzenia jest Fundacja Transporter Kultury a partnerami Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Wydział Malarstwa ASP w Krakowie oraz partnerskie niemieckie stowarzyszenie KulturTransporter. Projekt jest realizowany dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej oraz współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.

PS.

Drugie miejsce lub może pierwsze, gdzie można zobaczyć kontynuację tej wystawy to studenckie pracownie na II i III piętrze w budynku głównym ASP przy Placu Matejki 13.

Do celów ekspozycji artystycznych – oba miejsca są idealne, ale Syrokomli lepsze…

CUBE – urbex i sztuka – idealna para