We wrześniu 2016 roku Muzeum Tadeusza Kantora obchodzi swoje drugie urodziny. Nie jest to typowe grzeczne muzeum biograficzne, ale miejsce, gdzie ciągle coś się dzieje. Tu sztukę współczesną pokazuje się w oryginalny sposób. W ciągu tego okresu zorganizowano tu około 200 wystaw, spektakli i pokazów. Z okazji jubileuszu Cricoteka zaprosiła japońskiego performera i malarza Ushio Shinohara, aby stworzył na naszych oczach nowy obraz. A teraz ja zapraszam Was na niezwykły wieczór tuż po zachodzie słońca, aby zobaczyć proces twórczy awangardowego artysty.

Performance: Boxing Painting. Miejsce akcji: Cricoteka. Rekwizyty: rękawice bokserskie, wiadra z czarną farbą, kilkanaście metrów białego kartonu przypiętego do specjalnie zbudowanej konstrukcji, dużo folii malarskiej i szmaty do podłogi. O godzinie 19 artysta ubrany w roboczy strój, czyli krótkie spodenki, zakłada rękawice bokserskie, moczy je w wiadrach z farbą i przystępuje do boksowania kartonu. Efekty tej bez wątpienia wyczerpującej pracy można oglądać w galerii poniżej. Dla mnie była to niezwykła artystyczna podróż do Japonii. Ekscentryczna, zachwycająca, niepokojąca, inspirująca, oryginalna w swej formie, po prostu oszałamiająca. Hmmm… może sama zacznę malować tą techniką. Sayonara!

Krótka notka biograficzna

Ushio Shinohara urodził się w 1932 roku w Tokio. Jego ojciec był poetą piszącym tanki a matka – malarką. Rodzice od najmłodszych lat wpajali mu miłość do takich malarzy jak Cezanne, Van Gogh i Gauguin. I co z tego wyszło? Ushio w czasie swoich studiów wraz z trzema kolegami założył grupę artystyczną Neo Dada, która była zaliczana do jednej z najbardziej radykalnych grup awangardowych. W 1969 roku wyjechał do Stanów na roczne stypendium ufundowane przez John D. Rockefeller Fund i od tego czasu mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Jego prace wystawiane były między innymi w Muzeum Sztuki Współczesnej w Centrum Pompidou w Paryżu, Muzeum Guggenheima w SoHo, Muzeum Sztuki w Seulu, Galerii Tate Modern w Londynie. Ushio i jego żona Norika są także bohaterami filmu dokumentalnego “Cutie and the Boxer” (Ślicznotka i Bokser) wyreżyserowanego w 2013 roku przez Zacharego Heinzerlinga.

***

Warto zajrzeć także na wystawę Kiedy znów będę mały. Mnie aż się rączka wygła od oglądania tej sztuki…

Boxing Painting, czyli pobity obraz