Zafascynowana sztuką japońską po Boxing Painting w Muzeum Kantora w Krakowie, poszłam tym tropem i odkryłam kolejnego niezwykłego artystę z Kraju Kwitnącej Wiśni. Niejaki Chiharu Shiota namotał instalację Uncertain Journey w berlińskiej art galerii Blain Southern. Można powiedzieć, że artysta ten specjalizuje się w wielkoformatowym robieniu na drutach, ale od czasu do czasu, nie pogardzi także mniejszymi obiektami. Generalna zasada jest taka: zamotać wszytko co się da. Klucze, ludzi, samochody, okna, walizki, buty, łóżka, kartki papieru… Trzeba przyznać, że jego instalacje robią wrażenie!

Uncertain Journey – Niepewna Podróż, to imponujące dzieło o wymiarach 7 m wysokości, 29 m długości i 9 m szerokości, całe zrobione z czerwonej włóczki. Chiharu wykonywał je razem z pomocnikami stojąc na pneumatycznych podnośnikach.

Artysta urodził się w Osace w 1972 roku, ale od 1996 roku mieszka w Berlinie. Mówi, że lubi linie, dlatego jako materiału często używa włóczki. Najważniejsze dla niego jest, aby ludzie zobaczyli jego prace i zapamiętali, bo po wystawie, przecina linie (włóczkę), instalacja przestaje istnieć, pozostaje tylko ludzka pamięć. Ja zapamiętam go na pewno.

Nieźle mota ten Chiharu Shiota