Zafascynowana sztuką japońską po Boxing Painting w Muzeum Kantora w Krakowie, poszłam tym tropem i odkryłam kolejnego niezwykłego artystę, a właściwie to artystkę z Kraju Kwitnącej Wiśni. Niejaka Chiharu Shiota namotała instalację Uncertain Journey w berlińskiej art galerii Blain Southern. Można powiedzieć, że ta kobieta specjalizuje się w wielkoformatowym robieniu na drutach, ale od czasu do czasu nie pogardzi także mniejszymi obiektami. Generalna zasada jest taka: zamotać wszytko co się da: klucze, ludzi, samochody, okna, walizki, buty, łóżka, kartki papieru… Trzeba przyznać, że jej instalacje robią wrażenie!

Uncertain Journey – Niepewna Podróż, to imponujące dzieło o wymiarach 7 m x 29 m x 9 m, całe zrobione z czerwonej włóczki. Chiharu wykonywała je razem z pomocnikami stojąc na pneumatycznych podnośnikach.

Artystka urodziła się w Osace w 1972 roku, ale od 1996 roku mieszka w Berlinie. Mówi, że lubi linie, dlatego jako materiału często używa włóczki. Najważniejsze dla niej jest, aby ludzie zobaczyli jej prace i zapamiętali, bo po wystawie, przecina włóczkowe linie i instalacja przestaje istnieć, pozostaje tylko ludzka pamięć. Ja zapamiętam to na pewno.

Nieźle mota ta Chiharu Shiota