Komputery, sample, breaki, gramofony, sety, skrecze, żonglerka bitami, vinyle, Dj’e, SHOW MUST GO ON! To wszystko oznacza, że nadszedł grudzień i Kraków na jedną noc zamienia się w światową stolicę turntablismu. Miejsce akcji to prestiżowe Centrum Kongresowe ICE. Oprócz emocjonujących zawodów, pokazów gwiazd i koncertów, można było wziąć udział w wielu imprezach towarzyszących. W części dziennej odbywały się bezpłatne warsztaty dj-skie, panele dyskusyjne, największa w Europie Humpter scratch sesja, targi, wystawy sprzętu dj-skiego, warsztaty Ableton. Dj Rafik poprowadził zajęcia na temat historii turntablismu oraz możliwości wykorzystania oprogramowania Traktor, Voitek Noir (Wice-Mistrz Świata IDA) poprowadził warsztaty z zakresu użytkowania sprzętu Ableton, a w panelu dyskusyjnym Dj Bert (Norbert Borzym) i iRobot (Igor Fleiszer) rozmawiali o historii muzyki i technologii. Zawody, koncerty, pokazy specjalne, a na koniec afterparty w Forum Przestrzenie z Showcase: Dj VaZee, 69 Beats, Dj Rafik, Dj Kentaro, Scratch Perverts.

3 grudnia 2016 roku 20 zawodników walczyło o tytuł Mistrza Świata DJ-ów w dwóch kategoriach: Show i Technical.

W kategorii Technical oceniane są indywidualne umiejętności DJ-skie, na które składają się melodyjność, spójność setu, beat juggling i scratching.

W kategorii Show zawodnicy mogą łączyć się w drużyny wykorzystując wszelkie urządzenia peryferyjne jak samplery, efekty, instrumenty muzyczne. Najważniejsza jest kreatywność i stworzenie ze swojego setu „show”.

Prowadzącym tak jak od wielu lat był charyzmatyczny Sztigar Bonko, raper, producent muzyczny, zwycięzca IDA 2006 w kategorii Technical. Tworzy hip-hop inspirowany dokonaniami zespołu Cypress Hill z charakterystycznym wokalem B-Reala tylko, że śpiewa ślonsko gwaro 🙂

Podczas imprezy wystąpił legendarny Japończyk – Dj Kentaro, z Wielkiej Brytanii – Scratch Perverts, specjalista od audio-video skreczy Deejay Irie oraz sześciokrotny mistrz świata – Dj Rafik. Całość dopełniły koncerty Taco Hemingway‚a oraz zespołu Flue. Działo się!

Dlaczego Kraków, czyli krótka historia Mistrzostw IDA

International DJ Association to międzynarodowa organizacja z siedzibą w Monachium skupiająca dj-ów. Jej głównym celem jest promocja turntablismu, czyli używania gramofonu jako instrumentu muzycznego. IDA posiada swoje przedstawicielstwa w Anglii, Francji, Rosji, Czechach, Słowacji, Portugalii, Meksyku, Niemczech, Holandii, Belgii, Filipinach, Kanadzie, Polsce, Nowej Zelandii, Grecji, Australii, Brazylii. W każdym kraju, w którym działa przedstawicielstwo IDA, organizowane są krajowe mistrzostwa mające na celu wyłonienie najlepszego DJ-a, a ci spotykają się na Mistrzostwach Świata. Rozegrano 10 edycji Mistrzostw Świata i wszystkie w Polsce. Sukces krakowskich imprez (tylko raz – w 2008 roku zawody odbyły się w Warszawie – smuteczek…), sprawił, że polski oddział IDA jest najlepiej zorganizowaną placówką International DJ Association na świecie! No nieźle.

Takie awangardowe wydarzenie może odbywać się tylko w mieście z charakterem, a Kraków nadaje się do tego idealnie.

PS.

A jak bawiłyśmy się z Monique w zeszłym roku można zobaczyć tutaj 🙂

IDA, czyli  Mistrzostwa Świata DJ-ów 2016