Leginsy z gumowej żyłki, kreacje z karteczek samoprzylepnych, pończochy na głowie, pluszowe misie na kolanach, kapelusz z gazety, spódnica z papieru, sukienki z kroplówek, buty z drukarki, zmasowany atak guzików, stare swetry, włóczki, koce, folie, pióra, spadochron, kiecki podświetlane światłowodami… Ubrania jak rzeźby – prawdziwe dzieła sztuki.

Wygląda na to, że o polską modę można być spokojnym, bo studenci Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru stworzyli fantastyczne kolekcje na tegorocznej 8. edycji Cracow Fashion Week, imprezie organizowanej przez Krakowskie Szkoły Artystyczne. Hasło pokazów: Fashion & Ecology – moda społecznie odpowiedzialna miało zwrócić uwagę, że we współczesnym zakręconym świecie, za dużo kupujemy, że powinniśmy ograniczyć nasz konsumpcyjny styl życia i wykorzystać to co już posiadamy.

W Studiu Zabłocie odbył się niezwykły pokaz ubrań recyklingowych „No Waste Show”. Baaaardzo kreatywne kolekcje stworzone przez studentów SAPU pod kierunkiem artystycznym Pat Guzik. Zadanie nie było łatwe, bo młodzi projektanci mogli szyć wyłącznie z materiałów z odzysku, a w procesie produkcji musieli pozbyć się wszystkich resztek odzieży (konsumpcja nie wchodziła w grę). Pomysłów było tysiące aby nadać rzeczom drugie życie. Twórczy recykling to inspirująca robota, której podstawowymi składnikami są wyobraźnia i trochę zdolności manualnych. To wszystko studenci SAPU posiadają w wystarczającej ilości, dajmy się więc zainspirować, bo ze śmieci można tworzyć naprawdę świetne ciuchy.

Oprócz recyklingowego show i pokazów indywidualnych kolekcji w różnych miejscach Krakowa, przez cały tydzień, entuzjaści mody mogli uczestniczyć w wystawach fotografii, konkursach, wernisażach, projekcjach filmów, debatach, warsztatach, wykładach a na koniec w MNK, w ramach wystawy Skarby Baroku, można było zobaczyć rekonstrukcję barokowych ubiorów oraz pokaz ubierania barokowej kobiety. Ubiór na cebulkę to chyba pomysł z tamtych czasów, bo ilość warstw nakładanych jedna na drugą była prawie jak neverendingstory. Halka, podwieszane ukryte kieszenie, stelaż, wewnętrzne spódnice, zewnętrzne spódnice, narzutki aż wreszcie kiecka właściwa… Jednak zdecydowanie wolę współczesną modę, a „cebulkę” stosuję zimową porą, nie używam tylko stelażu…

Zapraszam na wybieg!

***

… a nagrodę główną Cracow Fashion Awards zdobył Piotr Popiołek ze swoją kolekcją „iD”.

… a tak wyglądał Berlin Alternative Fashion Week 2017!

Cracow Fashion Week 2017