Emaus związany z odpustem kościelnym to największy i najbardziej kolorowy jarmark w Polsce. Odbywa się w Poniedziałek Wielkanocny przy klasztorze Norbertanek, a urządzany jest na pamiątkę objawienia się Chrystusa uczniom będącym w drodze do Emaus. W dawnej Europie tradycyjnie odwiedzano w Poniedziałek Wielkanocny kościoły za miastem, a klasztor Norbertanek taki warunek spełniał, dziś jest trochę inaczej, ale na szczęście odpust pozostał.

To wielka atrakcja dla krakowian i turystów, zwłaszcza gdy się oberwie buławą od Lajkonika… Stragany jak zawsze bardzo kolorowe, ale niestety króluje chiński plastik. Wśród dziesiątków stoisk znalazłam jeden z tradycyjnymi figurkami Żydów, bo kto nie ma w domu Żyda, tego czeka bida i… było to miejsce najbardziej oblegane przez kupujących, w końcu szczęściu można pomóc wydając niewielką ilość monet.

Piernikowe serca, najtwardsze cukierki świata i niebieska wata cukrowa to tradycyjne menu w tym dniu na Salwatorze. Tegorocznym przebojem były pluszowe emotikony, które przyćmiły nawet króla Juliana i Myszkę Miki, a setki balonów o odlotowych kształtach, jak zawsze szalały na wietrze.

Emaus – najpopularniejszy odpust w Polsce a może i na świecie. Tradycjo trwaj nawet w tak zmodyfikowanej formie.

***

Odwiedzającym Emaus towarzyszyła muzyka: tym na karuzeli – disco polo, a w „starym” miejscu – jak co roku – ekwadorska kapela…

Emaus – najbarwniejszy odpust w Polsce