Żar leje się z nieba, termometr wskazuje ponad 34 stopnie, HOT, HOT, HOT. Najlepiej byłoby udać się do jakiejś podkrakowskiej dolinki, albo wejść do lodówki i poczekać aż powróci nasz umiarkowany, polski klimat. Nic z tego, dorzucam do pieca, bo dzisiaj będzie o per(wersji). BUCH! Miejsce akcji, to niezawodne jak zawsze Dolne Młyny, bo tam odbył się wernisaż performansu Per(wersje) made by MULTImedia. Grupa ta zrzesza studentów, doktorantów i absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Ich działalność skupia się na promocji znanych twórców i naukowców oraz tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją twórczą drogę. MULTImedia organizuje wydarzenia kulturalne, wystawy, spotkania literackie, konferencje naukowe, projekty społeczno – kulturalne, czyli wszystko co zwie się szeroko pojętą sztuką.

Per(wersja) odbyła się między godziną 19 a 21, 9 sierpnia. BUM! Oprócz obrazów, zdjęć, rzeźb, animacji, multimedialnych pokazów, można było uczestniczyć w performansie z gołym modelem. BUM! Organizatorzy zachęcali do ustawiania go w różnych pozach, ale większość odwiedzających była lekko speszona i jakoś mało kreatywnie podeszła do tematu. Skandalu nie było. BUM! Chyba nikt nie był przygotowany na taką ustawkę. BUM! Czy mnie się podobalo? Owszem, bo sztuka dla mnie, to nad wyraz obszerne pojęcie. Na wystawie (Per)wersyjność jest wielowymiarowa i wcale nie oznacza samego zła. Urbexowe wnętrza Dolnych Młynów przygotowane są na każdy rodzaj sztuki, tej odartej również, więc i tym razem świetnie wpisały się w ten gorący temat. Udział wzięli: Łukasz Błażejewski (Prince Negatif), Katarzyna Ból, Izabela BielaKatarzyna Stefania Dębska, Alicja Gołyźniak, Mateusz Grymek, Filip Handzel, Karolina Kardas, Izabela Liżewska, Tomasz Margol, Piotr Tadeusz Mosur, Paulina Niemczyk, Pan X (Piotr Swiatoniowski), Angel Perdomo, PiotrPoreba33, Piróg Katarzyna / Justyna Mieleszko, Agnieszka Szalkowska, Dawid Szymczyk, Przemysław Wideł / Natalia Aleksandra Komarow, Maya Wozniak, Joanna Woźny. BUM!

W niedzielę 13 sierpnia o godz. 16 odbędzie się kuratorskie zwiedzanie wystawy. Czy model będzie, nie wiem, ale i bez niego warto pójść i zobaczyć resztę obiektów w tych nieklimatyzowanych klimatycznych wnętrzach.

A co to (Per)wersyjność wg autorów wystawy? „To anormalność, niepospolitość, nieprzyzwoitość, wykolejenie, zepsucie, zboczenie, egzotyka, ale także stan chorobowy czy postradanie zmysłów. Jest wszystkim, co stawia nas poza granicą dobrego obyczaju, dobrego smaku i w konsekwencji dobrego (prawidłowego) życia. Perwersyjność jest przyjemnością, jaką się czerpie z bycia w kontrze, jaką odczuwa się w chwili wykroczenia. Perwersyjność chcemy traktować więc przede wszystkim jako wielowariantowość rzeczywistości, jako przełamanie normy”.

Po tej definicji, nie pozostaje nic innego, jak udać się do galerii zdjęć. BUM!

Per(wersje), czyli uwaga sztuka!