Dolina Racławki, to miejsce gdzie kręty strumyk wcale nie płynie z wolna, bo kształt dolinki został wyrzeźbiony w wapieniach i dolomitach kilkaset milionów lat temu głównie przez przepływającą tędy wodę a resztę prac rzeźbiarskich wykonały słońce, wiatr i wszędobylska erozja. Budowa geologiczna odróżnia Dolinę Racławki od innych tego typu miejsc na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej, to mekka dla studentów geologii i miłośników nauki o ziemi.

Jakieś 390 – 310 milionów lat temu, w dewonie i karbonie, na tych terenach występowało płytkie i ciepłe morze o stale obniżającym się dnie, co powodowało osadzanie się skał wapiennych. Pod koniec paleozoiku morze ustąpiło i powstały osady lądowe ze śladami działalności wulkanicznej. W erze mezozoicznej morze powróciło i utworzyły się w nim najczęściej spotykane w podkrakowskich dolinkach skały: wapienie jurajskie. W trzeciorzędzie zostały one pocięte uskokami i ukształtowały dzisiejszą dolinę.

Ścieżki geologiczne, turystyczne i rowerowe

  • Trasa geologiczna I (znaki żółte), to 7 km pętla, zaczynającą się przy parkingu nad Dubiem. Prowadzi na wschód do Wąwozu Żarskiego i doliny Szklarki. Zobaczymy tu wapienne skałki oraz łom z intruzją porfirową.
  • Trasa geologiczna II (znaki czerwone), to 6 km szlak zaczynający się na parkingu nad Dubiem. Przebiega przez wąwóz Zbrza, obok kamieniołomu dolomitów z najstarszymi geologicznie skałami na jurze, następnie Dębnik, gdzie znajduje się nieczynny łom Karmelicka Góra, w którym wydobywano słynne czarne wapienie, zwane dębnickimi marmurami.
  • Trasa geologiczna III (znaki niebieskie), to 5 km pętla wiodąca z górnej części doliny koło Paczółtowic (dojście z parkingu zielonym szlakiem, a następnie żółtym). Zobaczymy tu łomy dolnokarbońskie oraz zjawiska krasowe: wywierzysko i skałkę z nyżą (masyw wapienny ze schroniskiem skalnym).
  • Przez dolinę przebiega rowerowy Szlak Orlich Gniazd oraz zielony szlak turystyki pieszej z Rudawy przez Radwanowice dnem Doliny Racławki do skrzyżowania z żółtym szlakiem.

Ze względu na dużą ilość krasowych jaskiń tereny te chętnie zamieszkują nietoperze. Podkowiec mały, nocek duży i nocek orzęsiony mają tu swoje hacjendy. Natomiast w 2008 roku w Jaskini Borsuka w Dubiu, archeolodzy przeprowadzili badania wykopaliskowe podczas których odkryli bogato wyposażony grób dziecka sprzed 27 tysięcy.

Szczególnie pięknie jest tu jesienią, gdy widać białe skałki wśród barwnych lasów a także wiosną, kiedy w dolinkach zakwitają dywany wiosennych kwiatów. My chłodziliśmy się tutaj w czasie sierpniowych upałów śledzeni przez samotną sarenkę.

Dolinka Racławki – geologiczny raj