Widownia na ponad 900 miejsc, 5 sal kinowych, panoramiczny ekran o powierzchni 180 m2, stereofoniczny dźwięk, dwie gigantyczne mozaiki, dach o nietypowym kształcie, szklana fasada. To tutaj odbyły się polskie premiery Listy Schindlera, Harry’ego Pottera i Gwiezdnych Wojen. Kino Kijów (obecnie Kijów.Centrum). W ten weekend obchodziło swoje 50 urodziny i zaprosiło kinomaniaków na 50 – godzinny maraton filmowy. Na wszystkie wydarzenia wstęp był bezpłatny. Bollywoodzkie klimaty i całonocne oglądanie najbardziej znanej trylogii świata – Władcy Pierścieni, czytanie na ekranie, transmisje Romea i Julii z Comedie Francaise i Carmen z Metropolitan Opery. A na deser w niedzielę zagrała Polska Orkiestra Muzyki Filmowej. Coż to był za weekend! Sto lat, Kijowie, a nawet więcej!

Budynek kina zaprojektowany przez Witolda Cęckiewicza to jedna z architektonicznych perełek Krakowa. Razem z Muzeum Narodowym, Biblioteką Jagiellońską, AGH, domem studenckim Żaczek i Seminarium Śląskim, tworzy modernistyczny szlak przy Alei Trzech Wieszczów. W pierwotnym projekcie przechodnie mogli oglądać, przez przeszkloną ścianę, ogromną mozaikę znajdującą się w holu. Krystyna Zgud-Strachocka przez osiem miesięcy ręcznie wypalała 325 m2 Kosmosu przy użyciu metody, zwanej podwójnym wypałem – płyty formowano, wypalano, potem szkliwiono i jeszcze raz wypalano. Uwielbienie dla ceramicznych obrazów widać także na tylnej ścianie budynku, gdzie cieszy oko kompozycja ze słońcem wg projektu Witolda Cęckiewicza. W holu znajduje się stała wystawa projektorów i sprzętu filmowego oraz filmowa cafe z dynamicznym widokiem na życie wielkiego miasta.

Kino otwarto 6 listopada 1967 roku pokazem Wojny i Pokoju w reżyserii Siergieja Bondarczuka. Wielu krakowiam przychodzi tu z sentymentu, wspominając czasy, kiedy kolejki do kasy ciągnęły się aż do Alei. Dla prawdziwych kinomaniaków to prawie drugi dom i świątynia z ołtarzem w postaci ekranu.

W kinie Kijów.Centrum oprócz filmów można zobaczyć transmisje oper, przedstawień teatralnych, wystaw, spektakli, a także kabarety, koncerty, mecze. To również centrum dowodzenia wielu festiwali.

Tutaj na wielkim ekranie można oglądać słynne przedstawienia z nowojorskiej Metropolitan Opery. Z 220 swoich przedstawień, przygotowanych na artystyczny sezon 2017/18, MET wybrała wyjątkowe 20, które zostaną pokazane na żywo, za pośrednictwem satelity w 71 krajach.

Nowoczesne kino z tradycją, gdzie zawsze czekają emocje i audiowizualna uczta. Życzę wam inspirujących seansów and the Oscar goes to Kijów.Centrum.

***

W Tani Poniedziałek bilety kosztują 15 zł.

50 urodziny kultowego kina Kijów. Oglądało się