Jeszcze nie zaczęła się zima a w Krakowie odwilż. Ale to nie jest takie zwykłe lanie wody, to wystawa w kultowym hotelu Cracovia, obecnie oddziale Muzeum Narodowego i przyszłym Muzeum Architektury i Designu. To nic, że wielkie banery wciąż zasłaniają jego fasadę, że zanim powstanie, to minie jeszcze wiele pór roku, ale w środku, w samym epicentrum, dzieje się i to niemało. Było zwiedzanie odrestaurowanych mozajek, koncert skrzypcowy w ramach Sinfonietta Festival a teraz przyszedł czas na wystawę architektoniczną Odwilż 56 – Cracovia 65. Architektura Witolda Cęckiewicza, wielowątkową opowieść o czasach PRL’u z lat 50. i 60.

Klucze do pokoi, filiżanki, restauracyjne menu, firmowe zapałki, dawne kroniki filmowe, makiety, projekty, rysunki techniczne, fotografie, masa archiwalnych materiałów i pamiątek zgromadzonych przez byłych pracowników, gości i mieszkańców Krakowa i zawieszony w czasoprzestrzeni… uniform boya hotelowego. To wszystko to złote lata hotelu, ale w ponurych czasach, kiedy służby bezpieczeństwa przebrane za recepcjonistów grasowały po obiekcie.

Głównym bohaterem wystawy jest hotel i projekty architekta Witolda Cęckiewicza, a jeszcze parę dni temu obchodziliśmy 50-lecie kina Kijów, które razem z dawnym hotelem tworzy jedną architektoniczną całość, nie tylko ze względu na osobę twórcy.

Na wystawie można również zobaczyć makietę imponującego gmachu polskiej ambasady w New Delhi, projektu Witolda Cęckiewicza i Stanisława Deńko. Projekt wykonano w 1973 roku a budowano w latach 1974-1978. Bryłę budynku ukształtowano w formie spłaszczonej kwadratowej kostki o boku 60 m, wysokości 3,5 m i imponującej kubaturze 80 000 m3. Jakby tego było mało, to budynek główny został wzniesiony na 11 – metrowych betonowych słupach. Wnętrza, meble i wystrój gabinetów także zaprojektowali zwycięzcy konkursu. Podobno ambasadę wznoszono w sposób prawie chałupniczy, ale to nie przeszkodziło, aby otrzymała ona w 1978 roku nagrodę Building of the Year, przyznaną przez rząd Indii.

93 – letni Profesor Cęckiewicz to niezwykła postać i bardzo utalentowany człowiek. Był głównym architektem Krakowa, profesorem Politechniki Krakowskiej, wykładowcą w USA i Niemczech, prowadził seminaria z zakresu architektury sakralnej w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. To wychowawca kilku pokoleń architektów oraz promotor około 600 magistrów i 28 doktorantów, z których 10 otrzymało tytuł profesora w kraju, a 2 zagranicą. W konkursach urbanistyczno-architektonicznych krajowych i zagranicznych Profesor otrzymał 42 nagrody i wyróżnienia.

Witold Cęckiewicz zaprojektował i zrealizował m.in. hotel Cracovia i kino Kijów, zespół mieszkaniowy na Dębnikach, osiedle Mistrzejowice, papieską Akademię Teologiczną, Akademię Rolniczą w Lublinie, Politechnikę Krakowską na ul. Warszawskiej i w Czyżynach, Politechnikę Rzeszowską, biurowiec przy Rondzie Mogilskim, hotel pracowniczy i Dom Młodości w Nowej Hucie, krakowskie kościoły św. Brata Alberta, św. Weroniki, św. Ducha, ołtarze papieskie na Błoniach, sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, kaplicę na Cmentarzu Salwatorskim, Panteon Narodowy na Skałce, założenia pomnikowe na polach Grunwaldu i na terenie nazistowskiego obozu w Płaszowie. Te budowle mówią same za siebie.

Po raz kolejny kultowy hotel Cracovia udowodnił, że nie jest tylko mega billboardem, ale miejscem, gdzie będzie się działo. Oooo, tego jestem pewna, że tak będzie!

***

W 1956 roku wróciłem z miesięcznego pobytu we Francji i przez tydzień nie wychodziłem z domu, bo nie mogłem pogodzić się z rzeczywistością, w której musiałem żyć. Wyjazd uświadomił mi, że może być inny świat, a ja mogę w tworzeniu tego nowego świata współuczestniczyć powiedział Witold Cęckiewicz i to uczynił.

Odwilż 56 – Cracovia 65. Architektura Witolda Cęckiewicza