Didżej lub DJ, dyskdżokej (ang. Disc Jockey – Dee Jay) – osoba zajmująca się dobieraniem, odtwarzaniem i miksowaniem muzyki na żywo w celu rozbawienia publiczności (Wiki).

Jednym słowem hi-fi super star, super hit, discjockey szczerzy kły znad konsolety – na IDA nabiera zupełnie innego wymiaru. Nikt tu się nie bawi i można umrzeć z nudów – nie dotyczy tej imprezy. Fenomenalnie szybkie ręce, energiczne sety, okazałe mixy, czysta energia, zacięta rywalizacja, bitwy na dwóch winylach i mikserze, timing i precyzja. EAT, SLEEP, SCRATCH, REPEAT.

Od kilku lat, na początku grudnia cały świat electronic beats przenosi się do Krakowa na IDA WORLD DJ CHAMPIONSHIPS. W tym roku swoje niesamowite umiejętności w skreczu i miksowaniu zaprezentowali reprezentanci 13 krajów: Nowej Zelandii, Japonii, Filipin, Rosji, Czech, Belgii, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Grecji, Włoch, Brazylii oraz Polski. Te największe didżejskie zawody naszego globu odbyły się w trzech kategoriach: technical, show i scratch. Podczas skondensowanych setów, artyści szaleli przy decku i wykonując mnóstwo tricków przeskakiwali z jednego kawałka na drugi.

Największą niespodzianką pokazu był 14-letni Nowozelandczyk dj K-Swizz, który we wrześniu dostał się do bardzo prestiżowych zawodów Goldie Awards w Nowym Jorku, gdzie walczył z najbardziej utytułowanymi kolegami – dj’ami. Idzie młodość! Little Big dj K-Swizz przybył do Polski i zwyciężył w konkurencji technical, mocno utytułowana ekipa z Belgii, The Mixfitz, w kategorii show, a MISZCZEM w scratchu został Pan Jaras.

Sobotni line up składał się z wyjątkowych artystów. Zagrali m. in. Beatbombers, JFB, JWP, a OSTR dał prawie godzinny koncert.

IDA World DJ Championships to kawał historii Krakowa, dzięki tym zawodom przylatują do nas najlepsi didżeje i mistrzowie gramofonów. Pewnie dlatego też od 7 – 11 lutego 2018 roku odbędzie się u nas finał konkursu Red Bull 3Style 2017.

A co się wyprawiało na poprzednich edycjach? Oto i parę klisz z 2016 2015 roku.

IDA WORLD DJ CHAMPIONSHIPS 2017