Co się wydarzyło we Lwowie w pewien letni dzień 1937 roku? Nic spektakularnego, a jednocześnie wystarczająco dużo, tysiące rzeczy, mniej lub bardziej istotnych. Wystawa „Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm”, to pretekst, aby wybrać się na spacer szlakiem kultury, sztuki i nauki wśród modernistycznych budowli. Makiety ważniejszych gmachów, obrazy i grafiki, fotografie z epoki, dokumenty filmowe, pocztówki, stare gazety, reklamy tworzą tu opowieść o przedwojennym Lwowie z perspektywy zwyczajnego życia mieszkańców, Polaków, Żydów, Ukraińców. Na słupach ogłoszeniowych przyklejone plakaty dostarczają nam niezwykle cennych informacji o ważnych wydarzeniach, a poza tym to prawdziwe uliczne dzieła sztuki zaprojektowane przez znakomitych twórców.

Lwów kojarzony jest gównie jako miasto zbudowane za czasów Austro-Węgier, ale jego najbardziej intensywny rozwój przypada na czasy II Rzeczpospolitej. Tamtejsze środowisko architektoniczne pozostawiło wiele wybitnych realizacji: od prywatnych willi i kamienic, przez gmachy użyteczności publicznej, po nowe parki i tereny sportowe. Lwów stał się ważnym modernistycznym miejscem nie tylko dzięki architekturze. Działała tu awangardowa grupa surrealistów Artes, wybitni fotograficy, projektanci plakatów, twórcy lwowskiej szkoły matematycznej, środowiska akademickie i znani w całym kraju filmowcy i radiowcy.
Na początku XX wieku miasto należało do najgęściej zaludnionych w Europie i jego rozbudowa stała się koniecznością. Dzięki Ignacemu Drexlerowi już w 1920 roku powstały plany rozwoju urbanistycznego Wielkiego Lwowa, według których rozbudowywano miasto liczące w 1939 roku 330 tysięcy mieszkańców. Wpływ koncepcji Drexlera oraz drugiego projektanta, warszawskiego architekta Tadeusza Tołwińskiego, widać także w rozbudowie miasta po 1945 roku. W czasach niepodległej Ukrainy lwowski modernizm odkrywany jest na nowo a polskie luksy, to dziś najbardziej pożądane mieszkania na rynku nieruchomości. Prostota, funkcjonalność, dyskretny urok, oszczędne detale, stary Lwów kryje prawdziwe perełki architektoniczne, czas odkryć je w realu…

Wystawa w Międzynarodowym Centrum Kultury potrwa do 8 kwietnia 2018 roku.

O Lwowie w Krakowie. Miasto, architektura, modernizm