Są takie miejsca w Polsce, które trzeba przynajmniej raz w życiu zobaczyć, więc kierunek Lipnica Murowana w Palmową Niedzielę nie powinien nikogo dziwić. Świadomi korków i obsługi psa w tłumie (pies na smyczy, pies na rękach, pies na smyczy, pies na rękach…), nie odpuściliśmy, bo takie święto zdarza się tylko raz w roku. Tradycyjnie w miastach, miasteczkach i wsiach w Niedzielę Palmową ludziska święcą palmy i uczestniczą w procesjach a w Lipnicy Murowanej dodatkowo mogą wziąć udział, w organizowanym od 60 lat, konkursie na największą palmę wielkanocną. Chciałam to zobaczyć.

Przygotowanie tradycyjnej palmy to precyzyjna praca rozłożona na kilka miesięcy. Palma może być wykonana tylko z naturalnych surowców, więc na drewnianych patykach oplata się rozmaite gatunki suszonych traw, kłosy zboża oraz polne i ogrodowe kwiaty zbierane przez cały rok, aby uzyskać odpowiednią kolorystykę, do dekoracji wykorzystuje się także bazie i barwne bibułki. Wiązanie poszczególnych elementów wykonuje się tylko w tradycyjny sposób za pomocą pędów wierzby, gwoździe i druciki nie wchodzą w rachubę. A poza tym palma nie może być zbyt gruba i musi dać się objąć dłońmi konstruktora na wysokości 1 metra…

Transport i stawianie lipnickich piękności do pionu, to dopiero sztuka! Te największe ważą nawet 100 kg, więc trzeba  obchodzić się z nimi delikatnie i pilnować, aby podczas podnoszenia nie złamała się pod własnym ciężarem. Zwykle w takiej operacji bierze udział około 10 mężczyzn, którzy nie mogą korzystać z żadnych urządzeń mechanicznych, dozwolone są tylko liny i tyczki do podpierania oraz siła ludzkich mięśni. Najwyższe palmy ze względów bezpieczeństwa przymocowuje się do drzew, pozostałe otaczają figurę św. Szymona a wszystko to dzieje się na lipnickim rynku pod czujnym okiem jury i tłumu gapiów.

Rekordzistą konkursu był pan Zbigniew Urbański (niestety zmarł w styczniu 2018 r.), którego dzieło w 2011 roku mierzyło 36,04 m wysokości. W tym roku wśród 56 prac zgłoszonych do konkursu, zwyciężyła palma o wysokości 32,06 m.

Wycieczkę polecam każdemu, niezależnie od wyznania lub uczulenia na przebywanie w tłumie. Pielęgnujmy nasze tradycje, aby nie poszły w zapomnienie.

Zainteresowanym jak zrobić palmę polecam krótki film instruktażowy: https://www.youtube.com/watch?v=onnlediNJ_k

***

Zobacz także Leonarda z Lipnicy Murowanej.

Lipnica Murowana. Tam królują palmy